Skoro třetina "šampaňského" v ruských obchodech je sodovka, protože bublinky v šumivém víně nevznikly přirozeně, ale byly do nápoje dodány uměle. S varováním před silvestrovskými oslavami přišla organizace Roskačestvo, zřízená vládou a placená ze státního rozpočtu, aby dbala na kvalitu zboží a výrobků v zemi.
"Podle výsledků spotřebitelských testů jsou na pultech obchodů jak přírodní šumivá vína, tak laciné perlivé napodobeniny. Spotřebitel ve zhruba 30 procentech případů riskuje, že koupí nikoli opravdové víno, ale sladký nápoj s bublinkami, který však vyhovuje všem požadavkům na bezpečnost," citovala Roskačestvo.
Do testů byly zařazeny láhve 56 značek v cenách od 150 do 6125 rublů (asi od 60 do 2415 Kč). Většina vzorků pocházela z Ruska, ale také z Abcházie, Gruzie, Itálie, Ukrajiny a Francie. Sledovaly se nejen bublinky, ale i obsah alkoholu či přislazování cukrem. Od normy se odchylovalo 17 vzorků, a to i ty, které se na nálepkách oháněly přídomky "tradiční státní", "sovětské" či "krymské".
Falšování šampaňského v Rusku usnadňuje skutečnost, že na rozdíl od jiných států není umělé dodávání bublinek zakázáno zákonem.
Možná i kvůli klesající kvalitě klesají v Rusku i prodeje šampaňského a šumivých vín. Podle statistik jejich podíl na prodeji alkoholu za deset měsíců klesl z loňských 2,3 na 2,2 procenta; v objemovém vyjádření šlo o meziroční pokles o 4,9 procenta.