Ničivé jarní mrazíky, vydatné deště, které střídaly tropické dny. Také letos se museli čeští vinaři vypořádat s nevyzpytatelnými rozmary počasí. Několik týdnů před začátkem vinobraní ale vidí situaci pozitivně. A pomalu odhadují, jaká budou letošní vína.
Po povedeném loňském ročníku vinařům nejprve zatrnulo. Spoustu vinic, především těch v údolích, zasáhly jarní mrazíky a poškodily révu. Na některých místech byly škody takové, že se prý promítnou také v příští úrodě.
"Škody jsme již spočítali a nebudou malé. Další vývoj na vinicích, přestože se révě zatím daří dobře, je podle mého názoru už bohužel nenahradí. Navíc nejpoškozenější vinice si ponesou následky dokonce i v příští úrodě," říká ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda.
Podle vinaře z Velkých Bílovic jsou některé keře pomrzlých vinic opožděny ve vývoji a ztratily vitalitu. To se prý zřejmě negativně projeví i v množství květenství v roce 2017.
Aromatický ročník
"Vinice promrzly hlavně v údolích," upřesňuje ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Třeba na vyhlášené terasovité vinici Šobes v Podyjí zasáhly mrazy spodní část, réva ve vyšších patrech vinohradu se jim naopak ubránila.
Navzdory rozmarům počasí jsou vinaři optimisté. "Vývoj na vinicích až doposud vnímáme pozitivně. I přes mrazivé jaro totiž réva odkvetla v obvyklém čase. Každá odrůda má svůj termín, některé kvetou dříve, jako například celá skupina odrůd Pinot, a opožděné jsou třeba sauvignony," přibližuje Svoboda.
"Během léta hodně pršelo, bobule jsou veliké," dodává Vajčner s tím, že chuťově bude letošní ročník od toho loňského pravděpodobně odlišný. "Charakteristické pro letošní rok bylo výrazné střídání horkých a studených dní. To má vliv především na aromatické látky v bobulích. Vína zřejmě nebudou tolik mohutná jako loni, ale spíše aromatičtější a svěží."