Den hrnčířů
Aleš Dančák: K hlíně jsem se dostal mnoha oklikami
08.07.2017 21:00
Desítka řemeslníků v sobotu na Hrnčířském dni ve Velkých Karlovicích představila asi tisícovce návštěvníků svoji práci. Dvaačtyřicetiletý hrnčíř z Pržna na Vsetínsku zájemcům předvedl práci na hrnčířském kruhu. Keramiku pálí v peci na dřevo, oheň jí prý dodá šmrnc. "V peci, kterou mám, dokážu vypálit i porcelán," řekl v sobotu Aleš Dančák.
Dančák studoval konzervatoř v Ostravě a léta pracoval v dílnách se sklem, přírodními obklady nebo modely ze sádry. V hrnčířské práci se považuje za samouka. "K hlíně jsem se dostal mnoha oklikami. Ale je pravda, že už jako malý jsem z ní pořád něco plácal," uvedl.
Své první keramické výrobky pálil v elektrické peci, s výsledkem však prý nebyl příliš spokojený. Přesedlal tedy k pálení v peci na dřevo, která podle něj nabízí širší možnosti a zůstává jí proto věrný dodnes. "Člověk může zkoušet různé materiály, pálí se na vysokou teplotu kolem 1300 stupňů Celsia. Oheň tomu dodá barvu, šmrnc," sdělil Dančák.
Vzhledem k žáru, který pec na dřevo dokáže vyvinout, musí používat hlíny, které vysoké teploty dokážou snést. Nejčastěji prý jde o kameninové jíly. Pastelové odstíny hnědé, zelené nebo červené barvy dodávají jeho keramice přírodní glazury. "Vyrábím je z popela nebo šlemovky, což jsou nízkotavné hlíny, ze kterých se dělají třeba cihly. Ty barvy jsou díky tomu zemité, přírodní," řekl Dančák, který ve své dílně tráví týdně desítky hodin.
Kromě točení na kruhu si návštěvníci Hrnčířského dne mohli vyzkoušet i vytlačování hlíny ve formách a malování na keramiku. Pozornost budila i práce dráteníka. O hudební doprovod tradiční akce se postaraly cimbálová muzika Milana Mlčáka a gorolská muzika Bukoň. Stejně jako v předchozích ročnících také letos se její návštěvnost podle organizátorů pohybovala okolo tisícovky lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.