Odpady protékající kanály měst se zdají být nejméně pravděpodobným místem, kde by se dalo narazit na bohatství. Ovšem američtí vědci uvádějí, že právě v kanálech a odpadech v nich narazili na zlato.
Podle vědců z Arizonské státní univerzity může být v kovech "vytěžených" z odpadních kalů kanalizace milionového města každý rok až 13 milionů dolarů (asi 321 milionů korun), včetně zlata a stříbra v hodnotě 2,6 milionu dolarů.
To, že se v odpadech vyskytují kovy, je už nějakou dobu známo. Ale vědci z Arizonské státní univerzity si dali práci s kvantifikací jejich hodnoty. Do odpadů stéká voda z vodovodů či toalet a mísí se s odpady z průmyslové výroby, dešťovou vodou z okapů a čímkoli, co lidé vypustí ze dřezu.
Vědci odebrali vzorky této směsi po celé Americe a měřili v nich obsah kovů. Podle hlavního autora studie Paula Westerhoffa je obsah kovů takový, že by se jeho extrakce mohla vyplácet.
Ostatně jedno město v Japonsku už se do tohoto způsobu "těžby" pustilo; obyvatelé Suwy v prefektuře Nagano údajně získávají dva kilogramy zlata z každé tuny popela zbylého po spálení odpadních kalů.
Američtí vědci: Obsah kanálů představuje zlatý důl
Relax
24. 1. 2015 14:30
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock