Brněnská Masarykova univerzita láká na jedovaté rostliny

Relax
18. 6. 2015 14:02
Mezi nejznámější vystavené rostliny patří mandragora.
Mezi nejznámější vystavené rostliny patří mandragora.

Jedovaté rostliny, které mají léčebné účinky, představuje výstava v Brně. Pořádá ji Centrum léčivých rostlin, které je botanickou zahradou Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU). Expozice pod názvem Od šípových jedů po moderní cytostatika prezentuje nejen rostliny, ale také to, jak lidé výtažky z nich využívají. Výstava potrvá do 5. července, vstupné je dobrovolné.

U jednotlivých rostlin jsou panely s jejich popisem. "Touto formou představujeme zhruba 50 nejdůležitějších toxických rostlin. Tabulky popisují jejich původ, jedovatost, rizika požití, průběh otravy a zajímavosti," uvedla vedoucí centra Gabriela Křemenová.

Lidé se v centru dozvědí i něco z historie užívání jedů. Zjistí, které rostliny se používaly pro trávení lišek a vlků, čím se otrávila egyptská královna Kleopatra nebo které rostliny se dnes využívají k protinádorové léčbě.

Z jedovatých rostlin, které zahradníci v centru pěstují, patří mezi nejznámější mandragora, již alchymisté ve středověku připisovali zázračné účinky. Nejvíc se proslavila v černé magii, ale využívala se také k léčbě epilepsie, nespavosti nebo černého kašle. Nyní se už jako léčivka nevyužívá.

"Mezi další jedovaté rostliny, které jsou v zahradě k vidění, patří rulík, blín či durman," uvedla Křemenová. Dodala, že prudce jedovaté mohou být i okrasné letničky, polní plevele, běžné parkové keře a dokonce i trávy.

Centrum se zaměřuje na nekomerční pěstování léčivých rostlin pro výzkum, výuku a vzdělávání. Jeho pracovníci v něm pečují o zhruba 800 druhů a odrůd rostlin. Jde o největší sbírku léčivek v ČR, v níž jsou zastoupeny druhy téměř z celého světa.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ