Prales s řekou z kostiček, středověký hrad i stroj času jsou součástí nové expozice pro děti od tří do osmi let v Techmanii v Plzni, jež se zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Na ploše tisíc metrů čtverečních nechybí ani živí mimozemšťané, rytíř nebo různé lákavé příležitosti k pohybu.
"Expozice Malá věda děti hravou formou seznámí s hudbou, kouzly optiky a podobně. Je pro cílovou skupinu, již jsme dosud dost dobře neuměli oslovit," uvedl ředitel centra Techmania Science Center Vlastimil Volák. Podle něj všechny prvky obsahují element hravosti.
Cílem Malé vědy není jen to, aby si v ní děti pohrály, jednotlivé prvky mají i edukativní neboli vzdělávací charakter. "Například hned v úvodu se nachází stroj času, což je jeden z nejsložitějších exponátů, který tu máme. Do jedné strany zapadají míčky, děti je čtyřmi různými mechanismy mohou vytáhnout nahoru. Podle toho, z jaké strany přiletí, posune se ručička hodin, následně míček putuje po kuličkodráze a pak zpět do stroje času," popsala atrakci autorka expozice Anna Matoušková.
Děti si také mohou vyzkoušet středověký jeřáb. Ten pohánějí vlastní silou tak, že si vlezou do dřevěného válce a točením na jednu stranu zvedají závaží, na druhou stranu závaží klesá. "Mohou si tak dostavovat hradní zdi. Celý jeřáb se dokáže otáčet i okolo své osy o 360 stupňů," uvedla.
Součástí plochy je umělecká galerie, kde mohou návštěvníci tvořit, navazuje tak na sekci věnovanou budoucnosti. "Část k budoucnosti má vzbuzovat v dětech fantazii, kreativitu a je zaměřena na umění, hudbu," uvedla Matoušková. Například v takzvané Skladatelově laboratoři si starší děti mohou složit známé písničky, stačí ve správném pořadí poskládat barevné čtverečky. U dalšího z exponátů, složeného z řady dlouhých trubic, mají za úkol zjistit po zavolání na jedné straně a poslechu na druhé straně, která trubka kam vede.
Expozice vyšla na téměř deset milionů korun, peníze Techmania získala z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.