Děláme si to doma sami. Pleťový krém, zubní pastu i prací prášek

Relax
24. 4. 2014
Alena Thomas s dětmi.
Alena Thomas s dětmi.

Ušetřete peníze a vyrobte si doma vlastní echt přírodní pleťový krém, zubní pastu, prací prášek nebo jar. Jak na to vám poradí Alena Thomas, autorka blogu Home-Made.cz, na kterém zveřejňuje svoje domácí recepty na vše od lipového vína přes opalovací krém s faktorem 30 po čistič odpadu. V dubnu vycházejí její recepty i v knižní podobě pod názvem Děláme si to doma sami.

"Trend biopotravin nás naučil, že se stále častěji zajímáme o to, co za nechtěná aditiva do sebe s běžným jídlem dostáváme. Že je ale kupovaná kosmetika chemickým koktejlem, který bez zaváhání nanášíme na celé tělo nejen sobě, ale i dětem, to už naší pozornosti často uniká," říká Alena Thomas, vystudovaná porodní asistentka.

Nouze naučila Dalibora housti a Alenu dělat si to doma sama. K domácímu experimentování s olivovým mýdlem, sodou, tenzidy, ureou a esenciálními oleji ji přivedla nelehká životní situace, kdy se po rozchodu s manželem ocitla se svými třemi malými dětmi doslova na samotě u lesa, v chalupě bez teplé vody a s kamny na dřevo. "Obchod byl daleko a peněz málo, měla jsem jen rodičák," vzpomíná Thomas v rozhovoru pro TÝDEN.CZ na impuls, který ji přivedl k domácí výrobě.

Domácí balzámy na rty.Co jste zkoušela vyrábět jako první?

Ze začátku jsem zkoušela vyrábět věci denní potřeby, které jsou docela drahé, a přitom si je lze relativně jednoduše a za zlomek ceny vyrobit doma - jogurty, džemy, jary, mýdla, šampony, prací prášky. Jsem chaotik a neumím si naplánovat nákup na týden dopředu, navíc obchod byl děsně daleko, a my kolikrát ani neměli auto, takže jsem si musela umět poradit. A je to velmi osvobozující, nemuset pořád někam jezdit nakupovat a vystačit si.

Jak jste přišla na postupy? Metodou omyl úspěch?

Ano, nebylo zbytí. Ale vycházela jsem z množství starých kuchařek a poznámek, které na chalupě zůstaly po původní majitelce, také jsem samozřejmě hledala na internetu. Blog vznikl až jako vedlejší produkt, když jsem si ty postupy potřebovala někam zapisovat.

Jak se takové experimentování dá zvládnout se třemi malými dětmi?

Jedno jsem měla v šátku, druhé na zádech.... Recepty jsem hledala v noci, když děti spaly, nebo při kojení. Náročné by pro mě naopak bylo jet nakupovat a strávit půl dne v hypermarketu. Zvládnout se dá všecko, jen se na to člověk musí naladit a oprostit se od toho, že se něco nějak musí.

Z nové knihy Aleny Thomas.K blogu jste později přidala i e-shop, na kterém prodáváte u nás jinak těžko dostupné ingredience pro své kosmetické receptury. Neuvažujete i o vlastní značce kosmetiky?

Ale to bych se vzdálila své původní ideji, aby si to lidi dělali sami doma, aby věděli, z čeho to je, aby sami tvořili a byli za to, co používají, zodpovědní. Opravdu mi nejde o to rozjet nějaký velký byznys. Stačí mi e-shop, který vznikl jako velké dobrodružství. Neměla jsem peníze, jen rodičák, tak jsem vybrala stavební spoření, nakoupila ingredience a doufala, že to vyjde.

A vyšlo. Váš blog brzy získal spoustu čtenářů, na Facebooku nyní máte přes 15 tisíc fanoušků, často vystupujete v televizi. Kdy vás napadlo pustit se do knížky?

Redaktorka Pavla Nejedlá z nakladatelství Jotta, které knížku vydává, si doma vyráběla balzámy na rty, tak objevila Home-made.cz a napadlo ji převést blog do knižní podoby. V nakladatelství si to musela trochu vyvzdorovat, v té době mě totiž ještě nikdo neznal. Byla jsem no-name dříč, který stával ve 4 hodiny ráno, aby měl v 8 hodin připravený stánek na farmářském trhu.

Jak vznikl ten lehce kontroverzní název Děláme si to doma sami?

Chtěla jsem udělat na Facebooku virál, který by zaujal a lidi ho sdíleli. Takže nad názvem skupiny jsem si dlouho lámala hlavu. A pořád se mi vracelo Děláme si to doma sami, i když jsem se tomu bránila, bála jsem se, že mi tam budou chodit úchyláci a nechávat tam oplzlé vzkazy. Za rok provozu se tam objevily snad jenom tři autoerotické narážky, jinak to ženy ani muže nijak nepobuřuje, nepozastavují se nad tím.

Najdou čtenáři v knize jiné recepty než na blogu?

Ne, obsah je stejný, knížka přináší bonus v podobě nádherného vizuálního zpracování a je určená pro ty, kteří raději než vyhledávají na internetu listují v knize.

Co se vám z vašich receptů nejvíce osobně osvědčilo a na co máte největší ohlasy od zákazníků?

U lidí jede nejvíce drogerie, až neuvěřitelně je baví prací prášky, mýdla do myčky, jary, vše kolem čištění. A já jsem si moc oblíbila domácí kosmetiku. Výrazně se mi zlepšila pleť, přitom jsem o ni vždycky pečovala. Ale doma vyrobené krémy mají úplně jinou konzistenci, i oproti kosmetice inzerované jako stoprocentně přírodní, jsou hutnější, mastnější, neparfémované, a přesto božsky voní. A pleti se velice ulevilo.

Tvrdíte, že domácí výroba přináší jak časovou, tak finanční úsporu. Skutečně?

Finanční úsporu to znamená určitě, proto jsem s tím i začala. S tím časem to není tak jednoznačné, často se musíte rozhodnout: buď investujete peníze, nebo čas. Ten jsem tehdy měla, peníze ne. Taky jsem tehdy žila naplno, teď, jak se rozjel e-shop, ho sleduju z rychlíku a nestíhám. Ale holt nemůžu mít všechno.

Autor: Iva Vokurková Foto: , Lukáš Koňařík, Radim Malůš

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné