Ohlédnutí za minulostí železnice i pohled do její budoucnosti nabídl milovníkům vlaků Národní den železnice v Chebu. Svátek železnice připomíná 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou mezi anglickými městy Stockton a Darlington. Do Chebu mířily speciální vlaky, po regionu jezdily nostalgické jízdy. Lidé si mohli prohlédnout přes 30 historických lokomotiv a vozů nebo se zúčastnit soutěže v jízdě drezínou. Celodenní program ukončí v depu večerní světelná show s historickými lokomotivami. O programu informovala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.
Malí i velcí milovníci vlaků si mohli prohlédnout nejmodernější rychlíkovou soupravu v Česku InterPanter, moderní vysokorychlostní soupravu Railjet, ale i parní lokomotivy Malý Bejček, Albatros, Ušatá nebo Všudybylka. Nechyběly historické motorové lokomotivy Hektor, Karkulka či Bardotka či staré motorové vozy Hurvínek, Věžák, Singrovka nebo Kredenc.
Největší pozornost lákal Stříbrný šíp, unikátní motorový vůz z 30. let 20. století. Letos se poprvé představil po pětileté kompletní rekonstrukci za 33 milionů korun. Vůz s 64 místy k sezení vyvinula lokomotivka ČKD, do provozu byl uveden v březnu 1939. Za války byl odstaven, po obnovení v roce 1948 jezdil jen do roku 1952 a poté se dlouhá léta stěhoval do různých dep a chátral.
Kromě prohlídky lokomotiv a vozů si mohly dvoučlenné posádky v Chebu změřit síly v jízdě na šlapací drezíně na padesátimetové trati. Pro děti byl připraven Kinematovlak s promítáním filmů či dětský hrací vůz.
První železnice se v českých zemích objevila v roce 1832, kdy byla vybudována první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839. Do Prahy přijel první vlak před 170 lety, v roce 1845.