Tradiční adventní trhy či slavnostní rozsvěcování vánočních stromů na náměstích bude i letos pořádat většina velkých měst. Na některých místech se ale příchod adventu rozhodli oslavit i méně tradičním způsobem. Například v Jindřichově Hradci přivítá vánoční dobu obří anděl z plastových lahví. Zvláštní program chystají i kulturní památky.
Šest metrů vysoký anděl z desítek tisíc plastových lahví se rozsvítí o prvním adventním víkendu na náměstí v Jindřichově Hradci. Materiál na výrobu této sochy sbírali žáci 13 škol ve městě od září. Anděl na jindřichohradeckém náměstí bude svítit každou noc až do lednového svátku Tří králů.
Také v Třešti na Jihlavsku zahájí adventní čas v neděli 27. listopadu v podvečer sedmimetrová loutka anděla, která se bude podílet i na rozsvícení vánoční výzdoby ve městě. Téměř dvě tuny vážící skulpturu vyrobila z ocelových plátů jedna z místních kováren.
V západočeském Sokolově místo andělů vsadili na jejich protipól. Hlavním lákadlem předvánočního programu bude 11. prosince průvod strašidelných čertů Krampus. Když loni město průvod pořádalo poprvé, sjely se do města tisíce lidí. "Letos přijede čertů ještě daleko více," řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).
V Liberci se mohou lidé těšit na novou světelnou výzdobu, kterou město pořídilo za více než milion korun. Lákadlem bude i zrestaurovaný Metelkův mechanický betlém, který je v Severočeském muzeu. Oprava jednoho z nejvýznamnějších exponátů muzea trvala tři roky.
Kolem milionu korun zaplatí za vánoční výzdobu ulic a stromů i městské části Praha 1 a Praha 6, ostatní pražské části utratí statisíce. Většina si ozdoby pronajímá, část z nich má vlastní a platí jen montáž a elektřinu.
V centrech řady českých měst o adventu vyrostou umělá kluziště. Například na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích ho nechá město postavit po několikaleté pauze. Naopak v Karlových Varech se letos magistrát rozhodl ledovou plochu nebudovat. Její provoz byl podle primátorova náměstka Čestmíra Bruštíka (nez.) příliš drahý.
Kromě radnic chystají speciální vánoční akce také provozovatelé památek a muzeí. Bohatý program připravil třeba středočeský zámek Veltrusy. Od 26. listopadu do 18. prosince se o víkendech konají speciální prohlídky, návštěvníci se například dozví, jak na zámku trávili poslední majitelé z rodiny Chotků zimní čas nebo co si šlechta na počátku 20. století dávala za dárky.
Do historie zavede návštěvníky také skanzen Veselý Kopec u Hlinska. Od 3. do 11. prosince tam budou k vidění vánoční lidové zvyky, dárky či pečivo. Na návštěvníky čekají i ukázky výroby vánočních předmětů.