Ruční výroba
Flétny, píšťaly, fujary. Lidé se vracejí k tradičním hudebním nástrojům
18.04.2017 20:00
Lidé se stále více vracejí k tradičním ručně vyráběným valašským píšťalám. Hrají na ně v různých souborech, využívají se například také v muzikoterapii, řekl Vít Kašpařík z Velkých Karlovic na Vsetínsku, který vyrábí lidové hudební nástroje a pastýřské nástroje.
"Vyráběly se tady na Valašsku a hrávali na ně nejčastěji pastýři. Jsou to hlavně bezové flétny, píšťaly a fujary nebo kované grumle," uvedl Kašpařík, který pokračuje v rodinné tradici, jeho otec také vyráběl hudební nástroje. Poté, co se Kašpařík přestěhoval na Valašsko, cíleně se snaží vyrábět nástroje, které jsou často již zapomenuté.
"Jsou to různé koncovky, fujarky, pastýřské píšťaly. Je dnes taková obroda, lidé je začínají využívat na muzikoterapie, do souborů se to pomalu začíná vracet. Dělám i flétny na starou muziku," uvedl Kašpařík.
Vyrábí například takzvanou dvojačku. "Jsou to dvě flétny vedle sebe, ta jedna hraje pořád jeden tón, ta druhá k tomu hraje melodii. Je to podobné jako dudy. Vzniklo to proto, aby to udělalo víc muziky," uvedl. V jeho nabídce nechybí ani jednoduché píšťalky napodobující zvuky ptáků.
Kašpařík k výrobě nástrojů používá nejčastěji dřevo z černého bezu. "Má měkké jádro, které se dá vytlačit nebo dobře odvrtat. Je to hutné plné dřevo a roste rovně, takže je zvukově výborné. Píšťalky, které jsou už soustružené, ty jsou z javorového nebo ořechového dřeva. Ale to už nejsou píšťaly moc rustikální z lidového prostředí. Tomu sluší spíš píšťaly, které se vyrobily na pastvě a měly prostý přirozený tvar, jak ten klacek rostl. A na to je černý bez nejlepší," řekl.
Jednodušší píšťala se podle něj dá vyrobit do dvou hodin. "Hraje pěkně a je z čerstvého dřeva a praskne, je to opravdu sezonní záležitost. Pastýři si je vyráběli pořád dokola. Když chcete dobrou flétnu, musíte ji sušit minimálně dva roky, potom se to dřevo vyřeže, napustí a je z toho hotová flétna," uvedl Kašpařík, který oceňuje to, že každá píšťala je originál co se týče barvy zvuku, tónu. "Na to má vliv v podstatě všechno, jak to vyřežete, z jakého je to dřeva, kde to rostlo. Jediné, co nemá na to vliv, je jak to vypadá. Jinak všechno ovlivňuje ladění, je to věčné dobrodružství, které nekončí, a to mě baví," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.