FOTO: Chytrá lavička v litoměřickém parku dobíjí elektroniku

Relax
3. 5. 2016 17:17
Solární lavička vznikla na základě inspirace z USA.
Solární lavička vznikla na základě inspirace z USA.

V parku Václava Havla v Litoměřicích mohou lidé využívat k dobití telefonu nebo tabletu první solární lavičku v Česku. Prototyp chytré lavičky, která sleduje i kvalitu ovzduší a spotřebu energie, představil loni tým studentů a vědců v Praze. Litoměřice jsou prvním místem, kde slouží veřejnosti.

Zájemci mohou využít také bezdrátové připojení k internetu, dobíjet čtečky či fotoaparáty, a to jen s využitím solární energie. Náklady na pořízení lavičky byly 100.000 korun, 85 procent uhradilo město z dotace z programu česko-švýcarské spolupráce, zbytek zaplatilo z rozpočtu.

Na snímku je designér lavičky Jan Vítek.

Najednou mohou nabíjet na lavičce elektroniku přes USB konektory tři lidé. Dosah wi-fi je i v jejím okolí. Lavička funguje i v noci, za deště či při zatažené obloze. "Solární panely nabíjí baterii, která by měla vydržet i patnáct dní, kdy slunce nesvítí," uvedla Jitka Nesrstová, projektová manažerka společnosti Full CapaCity, která lavičku ve spolupráci s designérem Janem Vítkem a odborníky z ČVUT vyrobila.

Lavička z betonu, skla, oceli, kovu a dřeva je pod dohledem městské kamery. Dlouhá je 2,2 metru a vysoká necelý metr. Váží asi 400 kilogramů. Solární panel je umístěn za opěradlem. "Je vyrobena tak, aby byla odolná proti poškození, měla by vydržet extrémní podmínky," řekl designér, který se nechal inspirovat moderní městskou architekturou. Zásuvky jsou schovány, nevadí podle Vítka sůl, stékající ani tryskající voda.

Zájem o chytrou solární lavičku, jež vznikla na základě inspirace z USA, už mají podle Nesrstové další města v Česku i zahraničí a soukromé firmy.

Lavičku představil tým odborníků už na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Pro Litoměřice ji objevil městský energetický manažer Jaroslav Klusák. "Obnovitelnou energií se zabýváme dlouhou dobu, solární panely máme na střechách škol, zateplujeme objekty, využíváme tepelná čerpadla, proto nás nápad zaujal," uvedl Klusák. Litoměřice podle něj díky energetické koncepci ušetřily od roku 2011 na energiích deset milionů korun, do roku 2030 plánují snížit spotřebu o 20 procent.

Svou elektroniku mohou na lavičce nabíjet najednou až tři lidé.

Solární nabíjení je podle Nesrstové vhodným způsobem, jak ukázat lidem možnosti obnovitelných zdrojů. "Díky své funkčnosti zapadá solární lavička do koncepce propagace a osvěty udržitelné energetiky, jejímž vrcholem by u nás mělo být využití geotermální energie," řekl starosta Ladislav Chlupáč. Město chce v nejbližší době pořídit elektromobily a připravuje výstavbu dobíjecích stanic.

Autor: ČTK Foto: ČTK , hájek ondřej

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ