Na pražské Kampě otevřeli výstavu velkoplošných fotografií převážně židovských dětí, které Nicholas Winton před druhou světovou válkou zachránil od smrti v koncentračních táborech. Připomíná příběh takzvaných Wintonových vlaků, mapuje příběhy malých cestujících i život jejich zachránce, který se v pondělí dožil 105 let. Prezident Miloš Zeman mu chce na podzim předat Řád Bílého lva.
"Žijeme v době, kdy se kdekdo chvástá, co všechno vykonal. Ve srovnání s tím, co udělal tento subtilní britský introvert, to nic neznamená. Měl především odvahu, byl statečný a učinil to jako svou samozřejmou lidskou povinnost," řekl na vernisáži ministr obrany Martin Stropnický, který nad výstavou převzal záštitu. Popřál Nicholasi Wintonovi zdraví a zdůraznil, že svůj život bohatě naplnil.
Prostřednictvím telefonátu z Londýna se účastníci vernisáže, které pozdravil také izraelský velvyslanec v České republice Gary Koren, dozvěděli, že "Nickymu" se daří dobře. Na oslavě na zahradě svého domu měl zhruba 50 hostů včetně svých dětí - skutečných i těch zachráněných, některé z nich se vernisáže zúčastnily.
Autorem výstavy, jejíž premiéra byla v roce 2011 v Praze a v Londýně, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. Původní verzi aktualizoval a doplnil o nový příběh jednoho ze zachráněných i gratulace k Wintonovu jubileu. Expozice instalovaná na 28 panelech mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny potrvá do 19. června, díky nasvícení si ji mohou zájemci prohlížet i v noci.
"Koláže dobových dokumentů, snímků i textů zachycují tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939. Životní osudy malých pasažérů výstava staví na pozadí vzestupu fašistických ideologií vedoucích k pronásledování Židů a válečnému konfliktu," řekla producentka výstavy Olga Menzelová Kelymanová. Největší váha emotivní podívané spočívá v ukázce lidského hrdinství, které aktéři tohoto příběhu prokázali.
Výstava ukazuje i podrobnou fotodokumentaci cest Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 i rekonstrukce o čtyřicet let později. Snímky zachycují setkání se Sirem Nicholasem Wintonem na londýnském nádraží či pohled do jeho současného domova v Maidenheadu.
O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla, pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí se dostal, když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a ocitl se ve studiu s těmi, které zachránil. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od britského premiéra medaili Hrdina holokaustu.
Prezident Miloš Zeman mu hodlá 28. října předat nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva; pozval ho k návštěvě Prahy.
Skromný Brit zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz československých převážně židovských dětí z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim doklady a přijetí v rodinách. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Celkem se podařilo odvézt 669 dětí, jejichž rodiny za války většinou zahynuly. Odjezd vlaku 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi už nacisté zakázali.
FOTO: Na Kampě začala výstava Wintonovy vlaky
Relax
20. 5. 2014Nicholas Winton roce 1939 zachránil 664 československých dětí ohrožených nacismem, na dobovém snímku s jedním ze zachráněných dětí.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Mundil Stanislav, Šulová Kateřina