Stavby v Čechách i ve světě mají různé tvary, některé však vyvolávají pobouřené reakce, když více či méně připomínají dámské či pánské intimní partie. Nejnověji vyvolal emoce návrh stadionu pro fotbalové mistrovství světa v Kataru. Architektka Zaha Hadidová se sice brání, že se inspirovala tradičními loděmi používanými pro lov perel, ale fotbaloví fanoušci její výtvor už překřtili na "vagina stadium". Více o stadionu jsme psali zde.
Staveb, které připomínají něco jiného, než mají, je ale po světě mnohem více a některé již stojí nebo by měly stát i v Česku. Letos na podzim protestovaly například stovky lidí v Olomouci proti výstavbě výškové budovy Šantovka Tower. Věž by měla měřit 75 metrů, a stala by se tak dominantou města. Lidé na demonstraci protestovali proti jejímu umístění vedle historického centra města i její podobě: "Falus patří pod sukni, ne do centra Olomouce," hlásal jeden z transparentů.
Podobně emoce vyvolal také černý sloup orloje, který již tři roky stojí na brněnském náměstí Svobody. I když by svým tvarem měl připomínat nábojnici a odkazovat tak k obléhání města Švédy, mnozí Brňané v něm spíše vidí falus.
Rozhledna falického tvaru se také otevřela loni v Heřmanicích na Liberecku. Zajímavá dřevěná stavba vysoká 24 metrů je dílem skupiny Mjölk a již od začátku vzbudila kvůli svému tvaru pozornost některých lidí.
Když byl v roce 2005 slavnostně otevřen barcelonský mrakodrap Torre Agbar, strhla se lavina hlasů odsuzující jeho tvar. Budovu o 32 patrech a 142 metrech kritici strhali s tím, že připomíná "obrovský falus" nebo "předimenzovaný čípek".
Budova 30 St Mary Axe, často přezdívaná "The Gherkin (Okurka), je sice jednou z dominant Londýna již od roku 2004, ale i tak se ještě ozývají hlasy, že stavba kromě nakládačky připomíná i něco jiného.
A na závěr ještě ukázka z Číny. Asi je jasné, proč letos otevřená budova People's Daily Tower v Pekingu, vyvolala bouřlivé (i pobavené) reakce po celém světě.