Albánský umělec Saimir Strati vytvořil originální portrét římskokatolické misionářky albánského původu Matky Terezy, použil k tomu sponky do sešívačky. Jeho dílo má být vzkazem evropským zemím, aby přestaly uzavírat hranice uprchlíkům.
Matka Tereza se narodila ve Skopje v rodině albánského obchodníka. Pro svou nezištnou činnost ve prospěch nemocných a chudých se stala nejen v Indii ztělesněním milosrdenství. Za obětavou práci pro nejpotřebnější byla oceněna řadou vyznamenání včetně Nobelovy ceny za mír. Její portrét o rozměru deset čtverečních metrů vznikl za necelý měsíc a tvoří ho 1,5 milionu sponek do sešívačky. Odhalen byl 28. listopadu, tedy v den, na který připadá výročí nezávislosti Albánie. Umělec ho daroval muzeu v kosovské Prištině.
Jak Strati uvedl, nápad vytvořit portrét dostal, když viděl stovky tisíc syrských uprchlíků, kteří přijíždějí do Evropy, a zároveň selhání diplomacie a politiky, pokud jde o řešení jejich situace. "Jen lidskost Matky Terezy by je mohla zachránit," řekl albánský umělec agentuře AP. Strati doufá, že se s dílem zapíše do Guinnessovy knihy rekordů, kde už je držitelem devíti podobných rekordů. Mozaikové portréty v minulosti sestavil například z párátek, kávových zrnek či korkových uzávěrů vína.