Desítky bezpilotních létajících strojů - dronů se představí v Plzni na DronFestu, prvním festivalu svého druhu v ČR. Akci pořádá centrum pro podporu průmyslu bezpilotních letadel DRONET. Plzeň je v této oblasti nejdál mezi českými městy - má vlastní flotilu dronů a chce do města přilákat i firmy, které se v této rychle rostoucí oblasti angažují. Pozváno bylo kolem 20 firem, které se pohybují v oblasti bezpilotních letadel v průmyslovém využití, zároveň se uskuteční mistrovství ČR v závodech dronů, řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, která DRONET založila.
Nynější festival ukáže běžnější i unikátní stroje, mimo jiné prototyp Flyability - Gimbal patřící městu, což je "chytrý" dron určený pro létání uvnitř objektů a lze ho využít například při neštěstích pro prohledávání zřícených budov se špatnou statikou.
Kvůli bezpečnosti návštěvníků nechalo město postavit pro létající drony "voliéru" ze sítí o rozměrech 50 krát 40 krát 8,5 metru.
"Chceme být atraktivní metropolí pro společnosti podnikající v oblasti výroby dronů a vývoje aplikací, chystáme se do této sféry výrazně investovat. Uvědomujeme si, že je současně nutné zaměřit pozornost i na veřejnost," řekl primátor Martin Zrzavecký. Podle Šantory město za 16,5 milionů korun do podzimu upraví prostory v areálu bývalého depa dopravních podniků, kde chce nabízet prostory pro firmy podnikající ve vývoji či výrobě dronů a kybernetiky. Nastěhovat by se sem měl například český výrobce termokamer. Firmám nabídne areál, kde už mimo jiné funguje městské centrum robotiky, kanceláře i prostory s technickým vybavením.
Město si od toho slibuje více odborných pracovních míst. Firmy podle Šantory hlavně zajímá, zda je v okolí dostatek kvalifikovaných pracovníků. Velká poptávka je proto po studentech aplikovaných věd, elektrotechniky nebo strojírenství.
Flotila městských dronů se stále rozrůstá, hlavně o ty nejmenší, které si navrhnou na kroužcích děti, vytisknou 3D tiskárně a sestaví. Městu patří ale i špičkové stroje a prototypy. Služeb jeho dronů využívají městské organizace, policie či hasiči. Plzeňské drony, které umožňují online přenos na tablety a počítače, pomáhaly policii monitorovat fotbalová utkání na stadionu, účastní se hasičských a policejních cvičení, nebo monitorovaly pro správce lesů rozšíření kůrovce v lesích města. Pomoc speciálního dronu si vyžádali i kriminalisté, pro které snímal vnitřek továrního komína, do kterého spadl mladý muž a zabil se.