Fotografování letadel se z koníčku několika málo nadšenců stává rozšířenou zábavou. Z tribun pro pozorování a focení letadel se postupně stávají výletní místa, které stále častěji zaplňují i rodiny s dětmi. Letošní sezóna na ruzyňském letišti slibuje řadu novinek, které by mohly letecké nadšence nalákat.
Na letišti mají přibýt například dva noví dopravci z Číny, korejská Korean Air plánuje nasadit Jumbo 747-8. Lákadlem je i největší dopravní letadlo světa Airbus A380, který bude do Prahy od neděle létat pravidelně pod vlajkou společnosti Emirates. Právě přílet obřího letounu si nenechá řada spotterů ujít i přesto, že tento stroj do Prahy už několikrát zavítal, řekl Radek Procházka z Klubu letecké fotografie, který působí na pražském letišti a sdružuje takzvané spottery.
Obecně totiž platí že cennější fotografie jsou ty, které zobrazují něco nového. Kromě nových strojů, které na letiště dosud nelétaly, se snaží spotteři zachytit letadlo s výjimečnou livrejí, tedy barevným nátěrem, který je odlišuje od ostatních strojů ve flotile jejich mateřských aerolinií. A letecké společnosti tomuto přání vycházejí často vstříc.
Například právě Emiratess, které mimo jiné sponzorují londýnský Arsenal, mají na části letadlové flotily vyobrazené fotbalisty. Podobný nápad využívá norská Norwegian, která ale na ocasních plochách letadel zobrazuje jiný druh osobností - různé významné historické osobnosti narozené ve Skandinávii. Je tak možné vyfotit letoun s portrétem polárního objevitele Amundsena, nebo sběratele lidové slovesnosti Andersena, doplnil Procházka.
Pořídit fotografie takových letounů může být dílo náhody, ale je možné jí i pomoci. Například na stránkách Flightradar24 je kromě trasy letu vidět i označení konkrétního letadla a spotteři si mnohdy kombinace čísel označující ta nejzajímavější letadla pamatují zpaměti. Zvláště u dálkových letů tak mají několik hodin času na to, aby se dostali na letiště i s fotoaparátem.
Členů Klubu letecké fotografie je kolem šedesáti. Pro usnadnění vstupu na letištní plochu mají přístupové karty s identifikačními čísly a mají za sebou bezpečnostní školení pro pobyt v tomto prostoru. Vstupní karty neopravňují pro vstup na plochu kdykoliv, ale právě jen během veřejných událostí, jako je přílet obřího airbusu aerolinek ze Spojených arabských emirátů. V ostatních případech jsou i organizovaní spotteři odkázáni na focení přes plot.
I to ale může přinést komplikace, například spory se soukromou ochrankou leteckých společností, kterou lidé s fotoaparáty v okolí letiště mnohdy dráždí. V Praze má takovouto ochranku pouze izraelská EL AL, doplnil Procházka. Nakonec vždy záleží na konkrétním bezpečnostním pracovníkovi, jak je schopný se s nadšenci pořizujícími fotografie přistávajících a vzlétajících letadel domluvit, dodal.