Část dokončené keltské vesnice v Nasavrkách na Chrudimsku přivítá v sobotu první návštěvníky. Půjde o první etapu, další stavby dokončí nadšenci do jara. Archeoskanzen bude menší, než byly původní plány.
Záměr postavit keltský skanzen provázely dlouholeté problémy. Sdružení se nedařilo získat stavební povolení, průtahy jej v roce 2011 připravily o evropské dotace. Příznivci keltské historie tak skanzen dostavují z darů soukromých firem a úvěru, což čítá dohromady přibližně dva miliony korun, a s pomocí milionové dotace od Nasavrk.
"Vždycky říkám, že když se něco rozdělá, má se to dokončit. Je to pro nás obrovská příležitost přitáhnout sem turisty a může to přinést i pracovní příležitosti pro lidi z Nasavrk a okolí," řekl starosta Milan Chvojka.
Nadšencům se podařilo dostavět dvorec kováře, administrativní budovu, parkoviště a dokončují bránu a opevnění. Dům s přístavkem, který bude ukázkou stavebních technik Keltů, a dva dvorce hrnčíře a kameníka dokončí do dubna příštího roku, kdy začíná sezona.
Zástupci sdružení se nevzdávají myšlenky, že keltská vesnice bude mít jednou dvorů šest, jak chtěli. Projekt původně za 24 milionů korun i s dokončením jarní etapy vyjde přibližně na polovinu částky. O jeho výstavbě sdružení začalo uvažovat v roce 2002.
"Myslíme si, že památkovou síť v Pardubickém kraji doplňujeme zajímavým způsobem. Rádi bychom skanzen dokončili v tom rozsahu, který jsme plánovali. Budeme shánět další peníze na další pokračování," řekl Lukáš Blažek ze sdružení Boii.
V sobotu sdružení Boii oslaví s návštěvníky svátek Samhain, což je keltský nový rok. V dvorci kováře lidé uvidí příbytek řemeslníka i jeho kovářské dovednosti. Organizátoři zároveň chystají ukázky práce se dřevem nebo textilem. Skanzen bude otevřený o víkendech, pro objednané skupiny i v týdnu. V administrativní budově se budou konat výukové školní programy na téma odpady, Keltové a příroda.