Surf s kolečky
Longboard může být zábava i adrenalin
12.10.2011 15:33
Také jste při procházce parkem nebo na ulici potkali jezdce na nezvykle dlouhém a tvarovaném skateboardu? Pak pravděpodobně šlo o dalšího nadšence, který propadl longboardingu. Tento sport má ve světě již dlouholetou tradici a v poslední době se stává velmi populární i v České republice.
Longboarding stejně jako celá skateboardová kultura vznikl v 50. letech v Kalifornii v oblasti Santa Moniky a pláže Venice Beach. I když dnes už skateboarding a longboarding tvoří dvě samostatné disciplíny, mají stejné počátky; surfaři začali prkna na kolečkách, tvarovaná podobně jako jejich vodní desky, využívat k tréninku na souši, když čekali na vhodné vlny.
V čem je longboard odlišný od skateboardu? Není to jen délkou desky, která mívá kolem jednoho metru, ale hlavně kolečky. Longboard je určen pro silniční ježdění a jeho kola jsou tedy větší a měkčí než u skateboardu. Velikost koleček se pohybuje od 60 až k 95 milimetrům (u skateboardu zhruba od 48 k 54), díky čemuž lze jezdit i na nerovném povrchu, jako jsou třeba dlažební kostky. Výhody longboardu jsou nesporné i na rovném asfaltu, kde je jízda mnohem rychlejší a tišší než na klasickém skateboardu.
Nejen kolečka, ale všechny části longboardu jsou větší a robustnější než u klasického skateboardu. Velmi důležitá je deska, která se pro pružnost vyrábí z lepených dýh a jejíž tvar a délka se pohybují přibližně mezi 80 a 130 cm. Liší se podle toho, co chcete na longboardu dělat.
Široká paleta
Na longboardu se můžete jen tak vozit nebo jej využít i jako dopravní prostředek. Zvlášť na přepravu po městě se hodí kratší slalomové prkno, které je hbitější a zatáčí rychleji než jeho delší kolegové. Na druhém konci pomyslné stupnice se nachází prkno určené pro sjezdy (downhill), jehož deska bývá dlouhá, tvrdá a takřka se neprohýbá. Při sjezdech z kopce tak zaručuje velkou rychlost a stabilitu.
Nejoblíbenější a asi i nejuniverzálnější je prkno carvingové, které je vyklenuté a velice pružné. Jeho délka se pohybuje kolem 100 centimetrů a nabízí vlastně jakousi zlatou střední cestu pro nevyhraněné či začínající jezdce.
Název tohoto typu longboardu se odvíjí od techniky jízdy, která je longboardu vlastní; techniky carvingu neboli dělání oblouků. Při správném provedení vás tyto oblouky zrychlí a udrží v jízdě, takže se nemusíte tak často odrážet nohou. Při jízdě z kopce naopak carving jízdu zpomalí, když jej oblouky správně sešněrujete.
Stejně jako typy jsou i ceny longboardů pestré. Základní komplety lze sehnat od čtyř do šesti do tisíc, ovšem budete-li si chtít sestavit prkno z vlastních komponent, které vám budou vyhovovat nejvíce, může být částka o pár tisíc vyšší. Ceny profesionálních závodních longboardů bývají o řád vyšší.
Jízda i tanec
Zábava na longboardu se neomezuje jen na jízdu po rovině či z kopce. Díky velké ploše, kterou prkno nabízí, na něm lze zkoušet i všemožné otočky, překroky a přešlapy. Tyto triky se nazývají jednoduše - dancing.
Tím však výčet možností longboardu nekončí. Obzvlášť při sjíždění kopců je oblíbená a při vyšších rychlostech i potřebná technika takzvaného slidingu, kdy se jezdec díky speciálním rukavicím může ve skluzu otočit kolem ruky položené na asfaltu. Slide je nejen efektní trik, ale právě při rychlé jízdě z kopce i rychlá a účinná brzda.
Na longboardu se dají provádět i triky, které se běžně dělají na skateboardu - jízda po předních nebo zadních kolečkách a dokonce i skoky. Možnosti jsou opravdu široké.
Ve výsledku je vlastně docela jedno, co na longboardu děláte a kolik triků umíte. I pouhá projížďka parkem po rovině je příjemná zábava a relax. A to je to hlavní, o co při tomhle sportu jde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.