Malovaný betlém Zdeňka Milera a slámový Ježíšek v životní velikosti

Relax
6. 12. 2011 14:01
Jeden z betlémů v Musaionu.
Jeden z betlémů v Musaionu.

Česko je v předvánočním čase nejrůznějšími betlémy zaplaveno, jen v Praze jich jsou k vidění doslova stovky. Narazit tu můžete na cokoli - od stoletých skvostů po bizarní současné kousky, včetně třítunového betlému, kde dominantou biblické scény je akvárium s živými kapry.

Do začátku února bude v Muzeu Karlova mostu k vidění výstava čtyř desítek betlémů včetně tradičních papírových betlémů z přelomu 19. a 20. století, betléma z kukuřičného šustí, který čítá sto osmnáct postav, i betléma z Hostinného. Jeho vznik se datuje kolem roku 1800, pod podlahou kaple sv. Františka byl ale objeven až o dvě století později.

Třítunový rybí betlém.Rybí betlém u Karlova mostu

Nechybí ani Vltavský rybí betlém, znázorňující svatou rodinu ve velmi nezvyklé kompozici - scéna narození Páně s polidštěnými rybími figurami v životní velikosti z lipového dřeva se odehrává kolem kapřího akvária. Celá instalace i s akváriem váží téměř tři tuny, čítá dvacet dva postav a je zapsána do České knihy rekordů.

K vidění je také betlém vyřezaný v Africe z mahagonového dřeva, kde černý král Baltazar je navzdory tradici vyroben ze slonové kosti, nebo voňavý slámový betlém, nejrozsáhlejší svého druhu, zobrazující Svatou rodinu i zvířata kolem v životní velikosti. Jeho výroba trvala šest měsíců a i ten předloni našel své místo v knize rekordů.

Betlém malíře Zdeňka Milera.Betlémy v Betlémské kapli

V podzemních prostorách Betlémské kaple teď probíhá výstava Malované Vánoce, jejíž velká část je věnována betlémům malovaným různými technikami na všemožných podkladech. Některé pochází od slavných malířů včetně Mikoláše Alše a Josefa Lady, zastoupeny jsou i ty současné. Vedle klasických vyřezávaných betlémů tu je i modrotiskový nebo intarzovaný betlém z dýh 48 druhů dřev i betlém na kůži.

Návštěvníky pak překvapí i malovaný betlém, který přímo pro tuto výstavu namaloval Zdeněk Miler, autor slavného Krtka. Na betlému pracoval od loňského roku až do své nedávné smrti.

Stoleté betlémy ze dřeva i chlebového těsta

Jak slavili Vánoce naši předkové? Odpověď přináší nová výstava s názvem Štědrý večer - tajemný svátek v Musaionu Národního muzea v pražském Letohrádku Kinských.

Jeden z betlémů v Musaionu.Výstava se zaměřuje na symbol lidových Vánoc, legendu o narození Páně, a představuje řadu unikátních předmětů, které se k tomuto biblickému příběhu vztahují. Vystavena je trojice vzácných betlémů z 19. století: skříňkový betlém s vyřezávanými polychromovanými figurkami ze středních Čech, a rozměrné dřevěné betlémové figurky, které snad původně patřily rodině Aloise Jiráska. Dominantou nejen výstavy, ale celého Národopisného muzea po dobu vánočních svátků je pak rozměrný příbramský betlém z přelomu 19. a 20. století, postavený na slavnostním schodišti Letohrádku Kinských.

Tyto unikátní betlémy doplňuje prezentace takzvaných betlémů chudých - laciných betlémových figurek z chlebového těsta z Příbramska (chlebáčků) a vystřihovacích archů pro levné papírové betlémy od různých tiskařů z období od začátku 19. do začátku 20. století. Postupnou komercionalizaci vánočních svátků znázorňuje série reklamních vystřihovacích betlémů a nejrůznější vánoční pohlednice a vánoční ozdoby z meziválečného období.

Autor: -jas- Foto: Profimedia , Muzeum Karlova mostu, Betlémská kaple

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ