Téměř dvě stovky lidí se účastnilo nácviku záchrany ze zamrzlé vodní plochy na lipenské přehradě. Do akce v Dolní Vltavici na Českokrumlovsku se zapojili záchranáři z Česka i Polska a Rakouska. Letos nácviku přálo počasí, které v porovnání s minulými roky vytvořilo dostatečně silnou vrstvu ledu.
"S podmínkami, které panovaly, jsme naprosto spokojeni," uvedl jeden z organizátorů Milan Bukáček. Zatímco například loni konání akce zasáhla obleva a síla ledu klesla na minimum, nyní tloušťka zmrzlé vody dosahovala na některých místech i více než 10 centimetrů.
Záchranáři si vyzkoušeli vyprošťování lidí propadlých do přehrady třeba i pomocí vrtulníku. Ten dopravil figuranta ve speciálním vaku z místa incidentu na břeh. Akci, která začala v pátek, pořádala skupina Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov ve spolupráci s Katedrou klinických a preklinických oborů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Podle Bukáčka nebezpečí možnosti proboření se na ledě veřejnost podceňuje. "Lidé vstupují na zamrzlou plochu, aniž by byla síla ledu dostačující," řekl. Nejčastěji se jedná o bruslaře. Ale nebezpečí hrozí i jiným zimním sportům jako je ledový jachting nebo snowkiting.
Na Lipně už letos zaregistrovali proboření jednoho bruslaře, jemuž pracovníci povodí Vltavy před pár dny u Horní Plané pomáhali na břeh. "Varujeme lidi před tím, aby vstupovali na led do té doby, než je jeho síla dostačující. Pár dní mrazu nestačí k tomu, aby podmínky byly bezpečné. Potřebujeme, aby síla ledu dosahovala kolem 16 centimetrů, což představuje delší soustavného období, kdy teplota zůstává pod nulou," uvedl Petr Dušek ředitel Skiareálu Lipno, který v zimě provozuje na přehradě ledovou dráhu.