Nová éra hudebních festivalů aneb Když špínu střídá luxus

Relax
4. 8. 2016
Chill Vilage na festivalu Mighty Sounds.
Chill Vilage na festivalu Mighty Sounds.

Zapomeňte na spartánské podmínky, namožená záda, bolení žaludku a promáčený stan. Hudební festivaly začínají nabízet služby i pro náročnější návštěvníky, kteří touží po klidném spánku a čistotě. Včetně pankáčů.

"Že se na to nevyprdneš. Spát někde pod stanem, do toho ten hrozný řev a opilci válející se v blátě," peskuje mne před odjezdem ustrašená babička. Raději nezjišťuji, zda jí v hlavě uvízly drsné záběry z tehdy surově rozehnaného CzechTeku či hippie báje o blátivém Woodstocku z roku 1969.

I takhle může vypadat snídaně na festivalu.Sám si ale vzpomínám na svůj první zážitek z hudebního festivalu. Psal se rok 2005 a po úspěšně zvládnutém prvním ročníku střední školy mne důvěřivá maminka pustila do jámy lvové. Na Keltské noci v podhůří Krkonoš mě vítali nazí pankáči sáňkující po holé zadnici na blátivém svahu.

Uběhlo jedenáct let a na žánrově podobné události, táborském festivalu Mighty Sounds, na mne čeká postavený a plně vybavený útulný stan. Vzpomínku na soukromé koryto říčky protékající nekvalitním stanem vystřídal téměř hotelový luxus.

Stan s recepcí

Žádné mrcasení se s nepoddajnými tyčkami a pod náporem větru se zmítající plachtou.
Padám do připraveného týpí pro pět osob, vybaveného nafukovací matrací, polštářem, přikrývkou i lampičkou. Nedaleko je i sprcha, o kterou se nemusím dělit s desetitisíci návštěvníky, ale jen pár desítkami "vyvolených", co si připlatili za pohodlnější spánek.

Předem připravený stan.

Po rozpočtení celkové částky mezi další čtyři kamarády jsme na sumě 1700 korun na osobu. Bližší a pohodlnější obydlí nenajdete. "Nadstandardního ubytování využije necelá třetina návštěvníků.

Zájem o tyto komfortnější možnosti navíc neustále narůstá," říká Markéta Štěchová z organizačního týmu. Kromě běžného stanového městečka je tak k dispozici i kemp oplocený, hlídaný a lépe vybavený, parking kemp, kde je možné postavit si stan vedle auta, či právě naše luxusní "osada" s nonstop recepcí.

"Jezdí k nám návštěvníci různého věku a ne každý už má síly na to spát pod širákem nebo ve stanu na karimatce," jmenuje hlavní důvody rozšířené nabídky ubytování organizátor Mighty Sounds František Švadlena. "Pořád se najdou tací, kteří vzpomínají na začátky, kdy byla atmosféra vskutku romantická. Festival funguje už dvanáct let a někteří k nám jezdí od samého začátku. Nechtějí o něj přijít, zároveň si ale chtějí i lépe odpočinout," odmítá úvahy o selektování hudebních nadšenců.

Luxusní ubytování na anglické akci Bestival.Útulnost především

Fenomén pohodlného stanování přišel z Velké Británie, kde se pro něj ustálil pojem "glamping" - vycházející ze slov glamour (půvab) a camping (kempování). Na některých britských festivalech jsou už ale v pohodlí ubytování o míle dál než v České republice.

Třeba na akci Bestival, která se odehrává na ostrově Isle of Wight jižně od Southamptonu. Poté, co vás do dějiště převeze loď, si můžete vybrat, zda strávíte noc v indiánském týpí, eskymácké jurtě, či v takzvaném snoozeboxu, přenosném plastovém obydlí. Na výběr je ale také doslova královský stan v Kerala Mademoiselle Campu.

Čtěte Instinkt.

*Kolik stojí all-inclusive noc v královském stanovém pokoji?

*Jaké jsou nejnovější trendy ve festivalovém ubytování? 

*Kde můžete spát v tour busu rockových hvězd?

*V čem se změnila gastronomie na hudebních akcích? 

*Jak může vypadat váš celodenní jídelníček? 

Čtěte Instinkt.

ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU INSTINKT, KTERÝ VYCHÁZÍ 4. SRPNA.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné