V noci ze soboty na neděli se na řadě míst Česka opět rozhoří ohně při tradičním pálení čarodějnic. Hasiči mají o této filipojakubské nebo také Valpuržině noci každoročně více práce, v důsledků oslav totiž přibývá požárů. Vyzývají proto účastníky k opatrnosti a dodržování zásad požární bezpečnosti.
Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová připomněla, že organizátoři pálení čarodějnic mají povinnost nahlásit pálení ohňů na volném prostranství dopředu. Současně musí udělat vše pro to, aby se oheň nevymkl kontrole a nerozšířil se. Měli by si tedy vybrat vhodné místo pro ohniště, měli by sledovat povětrnostní situaci, oheň by neměli nechat bez kontroly a na závěr ho uhasit.
Před rokem hasiči vyjeli během pálení čarodějnic k 80 požárům, dlouhodobý denní průměr je 51 požárů. Zhruba polovinu požárů, které zlikvidovali, zapříčinila zábavní pyrotechnika, která je o svatojakubské noci často odpalována. Mluvčí uvedla, že velkou roli při vzniku požárů hraje i počasí. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a teplo, požár vznikne mnohem snáz, než když je půda nasáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí.
Nynější počasí v tomto ohledu letos zatím přeje více hasičům než lidem, kteří chtějí slavit pod širým nebem. Podle předpovědi by až do konce týdně měly být přeháňky a vítr by měl být jen mírný.
Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.