Když se řekne skateboarding, asi si představíte efektní skoky, sjíždění zábradlí a obrubníků a další řádění na ulici nebo ve skateparku. Je to však jen jedna z četných odnoží skateboardingu, z nichž mezi nejstarší patří slalom.
I když dnes je trikový skateboarding asi nejznáměnšjí, jeho základy byly položeny až poměrně pozdě; v roce 1976, kdy Američan Alan Gelfand vymyslel základní skok zvaný ollie. V polovině sedmdesátých let vzniklo i dnes populární ježdění na rampě, kterému položil základ tým Zephyr, legendárních průkopníků z Los Angeles, kteří začali jezdit ve vypuštěných bazénech. Tou dobou však již byla zavedená disciplína slalomového skateboardingu, jehož počátky sahají až do šedesátých let. Slalom je jednou z variant sjíždění kopce (downhill skateboarding) a s přelomem tisíciletí si tento sport opět získal značnou oblibu po celém světě.
Slalomové disciplíny
Na rozdíl od čistého sjezdu kličkuje slalomový jezdec mezi plastovými kužely, přičemž jeho cílem je dostat se do cíle v co nejkratším čase s co nejmenším (ideálně žádným) počtem sražených kuželů. Na trase může jet jen jeden jezdec, nebo paralelně dva vedle sebe ve dvou drahách.
Slalom se sám dělí na několik disciplín v nichž je možné soutěžit. Základní je Straight Slalom, kdy jsou kužely na trati postavené v přímce za sebou ve vzdálenosti 1,5 - 2 metry. Závodník tedy musí prokázat, že dokáže vykroužit pravidelné malé oblouky v rychlém tempu. Při Tight slalomu jezdec také objíždí kužely postavené blízko za sebou (obvykle v rozmezí 1,5 - 2,5 metru), ale nejsou postavené v jedné přímce.
Jakýmsi protipólem jsou Giant Slalom a Super Giant Slalom, které se jezdí ve vyšší rychlosti a jezdec vyskládanou trať projíždí většími oblouky, které v případě Giant Slalomu mohou být prokládány menšími.
Skateboard
Slalomové skateboardy jsou vyráběny ze dřeva nebo z purpěny vyztužené kevlarem. Jejich délka se může lišit. S kratší deskou je jednodušší projet dráhu s kužely blízko u sebe, zatímco delší deska dává jezdci větší stabilitu, a tudíž se hodí pro slalomy ve vyšších rychlostech. Základem pro oblouk je však točivost podvozků (neboli trucků). Obvykle se používají spíše užší trucky o šířce kolem 100 mm, které umožní slalomáři rychle zatáčet.
Držet stopu umožní závodníkovi kola s ostrou hranou, jejichž rozměry se pohybují kolem 70 mm v průměru. Kromě velikosti jezdec vybírá i tvrdost kol, která je dalším faktorem ovlivňující jízdu. Obecně platí, že měkčí kolečka lépe drží na asfaltu, ovšem neakcelerují tak rychle jako tvrdší kola, která se ale snadněji v oblouku utrhnou do smyku.
Česká scéna
V České republice slalomový skateboarding zajišťuje Česká Asociace Slalomu na Skateboardu, která pořádá nejen domácí závody a mistrovství, ale reprezentuje republiku i na mezinárodních akcích. Česká slalomová scéna funguje již od osmdesátých let, kdy se především závodníci z Poličky začali výrazněji prosazovat na domácích i zahraničních soutěžích.
I v současnosti si český slalomový skateboarding drží vysokou úroveň. Loni se v první dvacítce světového žebříčku umístili hned tři čeští závodníci, a i letos se Češi již několikrát postavili na stupně vítězů mezinárodních závodů. Například ze závodů v italském Milánu, které se konaly minulý měsíc, si odvezli hned dvě zlaté a dvě bronzové medaile a dva další závodníci stanuli těsně pod stupni vítězů.
Pokud vás slalomový skateboarding zaujal, můžete se přijet podívat o víkendu 10. a 11. srpna do Poličky, kde proběhne další ze série závodů Českého poháru ve slalomu Skate'n'Roll Polička 2013. Na programu bude giant slalom, hybrid slalom, downhill a tight slalom. Uvidíte, že slalomový skateboarding je záležitostí mužů i žen všech věkových skupin a že snad ani tolik nejde o vítězství jako o dobrou náladu a zábavu.