V duchu baroka
Oslavy v Rumburku vrcholí, zakončí je Loretánské slavnosti
15.08.2017 06:00
Celoroční oslavy výročí 310 let od založení významné barokní památky v Rumburku na Děčínsku završí Loretánské slavnosti. Zpěvem, pohádkami a prohlídkami ožije kaple, která je známým mariánským poutním místem, 16. září.
Oslava bude patřit baroku. "Děti čeká tvoření ve výtvarných dílnách. Dětské i dospělé návštěvníky pak půjčovna historických kostýmů z období renesance a baroka, připraveny jsou komentované prohlídky s průvodcem," uvedla projektová manažerka děkanství Rumburk Klára Mágrová. Na nádvoří vystoupí pěvecké sbory, uskuteční se představení na chůdách a odehraje se vedle pohádek i netradiční inscenace s jezuitským zpěvem s názvem Ambrosia.
V pravé poledne se veřejnost bude moci seznámit s novou publikací o památce, která byla dostavěna a posvěcena 15. září 1707. Otevřena věřícím byla Loreta i v době komunismu. K vidění bude vyřezávaná miniatura kaple Panny Marie od Jiřího Cobla, která se v budoucnu stane součástí pohyblivého betlému.
Mši povede generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl, požehnán bude restaurovaný cyklus obrazů křížové cesty. Obnova obrazů, které nejsou památkově chráněny, začala roku 2015, kdy byly restaurovány první tři obrazy včetně rámů. V roce 2016 nechalo děkanství obnovit šest dubových rámů, letos se restaurovalo zbývajících deset obrazů. Cyklus křížové cesty namaloval Josef Maschke z Rychnova u Jablonce nad Nisou v roce 1893.
Z celkového počtu 14.000 návštěvníků za rok jich je zhruba 40 procent z Německa. Od roku 1950, po násilném zrušení rumburského kapucínského kláštera, se tam dále konaly mše, Loreta ale byla přístupná jen příležitostně a chátrala. "Opravy začaly v roce 1996 a stály už zhruba 26 milionů korun. Rozsah prací vždy záleží na penězích od státu a dárců," uvedla Mágrová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.