Členové klubu vojenské historie, kteří se věnují období francouzského císaře Napoleona Bonaparta, chystají na sobotu 5. listopadu vzpomínkový pochod z Dřevohostic na Přerovsku do Bystřice pod Hostýnem. Akce připomene ústup vojsk po bitvě tří císařů u Slavkova a hlavně vojáky, kteří zemřeli na následky zranění či na nemoci v tamních lazaretech.
Dobově odění a vyzbrojení vojáci budou od 9.00 předvádět ukázky výcviku a výzbroje tehdejších vojsk na náměstí v Dřevohosticích, odkud v 10.15 vyrazí na pochod do Bystřice. Kolem 11.00 se asi na hodinu zastaví v obci Lipová. Na náměstí do Bystřice by skupina asi 50 vojáků měla dorazit kolem 14.30. Po dalších ukázkách svého umění se v 16.00 vydají k památníku zemřelých vojáků na starém hřbitově u parku Zahájené, kde se uskuteční pietní akt.
Letošní novinkou bude účast dragounů z Němčan v Jihomoravském kraji. Podle Tomčíka se ani letos při vzpomínkovém pochodu nepočítá s ukázkou bitvy. "Nějaká salva bude, ale bitevní ukázka nikoliv. Přece jen se jedná o pietní akci," uvedl předseda pořádajícího Klubu vojenské historie francouzského císařství Bystřice pod Hostýnem Radmil Tomčík. Napoleonisté touto vzpomínkou každoročně symbolicky spojují dvě místa, kde kdysi byly lazarety - Dřevohostice a Bystřici pod Hostýnem.
Bitva u Slavkova ze 2. prosince 1805 patří k nejznámějším vojenským střetům, které se odehrály na území Čech a Moravy. Napoleon v ní porazil armády rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. V bitvě se tehdy střetlo přes 160 tisíc mužů a zahynulo více než 20 tisíc vojáků. Řada dalších však se zraněními hledala azyl v lazaretech či klášterech po celé Moravě. Jen v Bystřici zemřelo 148 účastníků bitvy a jejich lékařů a navíc i 60 místních lidí, kteří se nakazili tyfem.
Bystřická pobočka 8. regimentu francouzské pěchoty funguje ve městě déle než dvě desetiletí. Klub vojenské historie francouzského císařství byl založen v roce 2011. Napoleonisté vedle vybudování památníku na starém hřbitově zorganizovali několik rekonstrukcí bitev a vystupují třeba i při dnech otevřených dveří na bystřickém zámku, kde má spolek od loňského roku klubovnu s expozicí.
Pietní pochod uctí zemřelé z napoleonské bitvy u Slavkova
Relax
1. 11. 2016Rekonstrukce bitvy u Slavkova.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav