V Přerově se na konci května otevře nová naučná stezka mapující stopy vojáků prusko-rakouské války, kteří v létě roku 1866 prošli územím Čech a Moravy. Trasa bude dlouhá 7,5 kilometru a povede od městského hřbitova v Přerově k hřbitovu v Rokytnici. Válečné události lidem připomenou na stezce pomníky a válečné hroby. Trasa byla vybudována u příležitosti 150. výročí prusko-rakouské války, otevřena bude v sobotu 28. května, informovala mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.
Sedmikilometrová stezka bude mít po cestě několik zastávek, milovníci historie na nich navštíví také přerovský pomník 151 pruských vojáků a pomník padlých vojáků v Dluhonicích. "Právě Přerov byl jedním z měst, které přímo pocítily tíhu válečných událostí. Naučná stezka bude podrobněji informovat o bojových operacích v okolí města i o epidemii cholery, která město v roce 1866 zasáhla," uvedla Miroslava Švástová z přerovského magistrátu, která má na starosti památkovou péči.
Vojáci z doby prusko-rakouské války se na Přerovsku střetli v červenci 1866. Bojovalo se především u Dluhonic a Rokytnice, kde se pruským vojákům postavilo silné uskupení rakouské pěchoty. Pruská vojska chtěla podniknout výpad k Přerovu, kde mělo být zničeno telegrafní vedení a přerušena železniční trať. Po několikahodinovém boji mezi rakouskou pěchotou a pruskou jízdou se musela pruská vojska nakonec stáhnout zpět k Tovačovu.
Přerov poté jednotlivé brigády rakouského prvního armádního sboru v noci opustily a 16. července v odpoledních hodinách do města přišla pruská armáda. "Hodinu před půlnocí vyhodili pruští ženisté do vzduchu železniční most přes Bečvu, ale vzhledem k tomu, že se už v okolí města žádné rakouské jednotky nenacházely, zkomplikovala si tak pruská armáda především přepravu vlastních posil ze Slezska," uvedl Jiří Synek z Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, se kterým město naučnou stezku společně vybudovalo.
Součástí slavnostního otevření 28. května bude také pietní akt u pomníku pruských vojáků na přerovském hřbitově.