Legenda
Replika letounu Jana Kašpara zopakovala let z Pardubic do Prahy
05.11.2011 15:33 Aktualizováno 05.11. 17:04
Letec Petr Mára s replikou letounu Jana Kašpara zopakoval slavný let aviatika Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Márovi se let konaný u příležitosti letošního stého výročí Kašparova letu povedl na třetí pokus, předchozí pokusy v květnu a v červnu zhatil silný vítr.
"Přelet se podařil, letadlo po zhruba hodině a půl letu přistálo na závodišti v Praze Chuchli," řekl Martin Kindernay ze sdružení Aeropark, které na kunětickém letišti provozuje muzeum letectví a přelet organizovalo. Mára po sobotním prvním startu z kunětického letiště svůj stroj otočil a znovu přistál, aby upustil zhruba 20 litrů paliva.
Po druhém startu vyrazil směrem na Prahu. "Palivo vystačilo, dokonce v nádržích zbylo zhruba 20 litrů paliva," řekl Kindernay. Letoun letěl několik stovek metrů nad zemí, postupně, jak ubývalo palivo, zvyšoval výšku letu. "Nad Prahou letěl ve výšce zhruba 300 metrů," řekl Kindernay, který Máru doprovázel v jiném letadle.
Mára před startem novinářům řekl, že není možné přesně kopírovat trasu letu Jana Kašpara. "S tímhle letadlem nepřichází v úvahu letět přes centrum Prahy. Musím nalétnout tak, abych nejenom neohrozil obyvatele metropole, ale i letový provoz," řekl Mára, který přiznal, že největší obavy má z větru po cestě a také z přistání v Praze. "Přistává se v údolí na chuchelském závodišti, kde je nevyzpytatelný vítr," řekl Mára.
Náročný let
Mára se před startem oblékl do několika vrstev oblečení, oblékl si také kuklu a rukavice. "Mára si po přistání na chlad nestěžoval, asi jsme zvolili dostatečné oblečení," řekl Kindernay. Mára novinářům přiznal, že vlastní řízení repliky letadla je poměrně fyzicky náročné. "Pilotovat dnešní letadlo je proti tomu úplnou hračkou, protože toto letadlo nemá tak příjemné letové vlastnosti, jako dnešní stroje, takže ten let je opravdu náročný," uvedl Mára.
Podle Kindernaye chce letecké muzeum v Kuněticích pořádat lety historických letadel do Prahy na počet Jana Kašpara každoročně. "Vzhledem k dnešnímu úspěchu také zvažujeme, že by tento stroj mohl uletět i delší vzdálenosti," řekl Kindernay.
Kašpar byl průkopníkem letectví v českých zemích. Letoun, který si sám postavil a s nímž doletěl v roce 1911 do pražské Chuchle, daroval v roce 1913 Národnímu technickému muzeu v Praze. Kašpar měl v den přeletu ideální počasí. Pouze nad Běchovicemi a Prosekem se na chvíli ztratil v mlze, navedlo jej až Národní divadlo, podle kterého poznal, kde je. Po příletu do Chuchle se posilnil čokoládou, rychle se převlékl do fraku a pospíchal na svatbu své bývalé přítelkyně, která si brala jeho kamaráda.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.