Roller derby je drsný sport i životní styl

Relax
5. 2. 2013
Roller derby.
Roller derby.

I když je roller derby v Česku zatím poměrně nová a neznámá záležitost, ve světě je velice populární a v současnosti jde o jeden z nejrychleji se rozrůstajících sportů. Díky čemu získává takovou oblibu?

Při roller derby bruslí dva pětičlenné týmy sestavené především z žen dokola na oválné trati, přičemž každé mužstvo má určenu hráčku (tzv. Jammerku), která se snaží předbruslit všechny hráčky soupeře (tato skupina hráček se nazývá pack, jednotlivé dívky jsou potom blokerky) a získat tak body. Hra trvá dvakrát 30 minut, přičemž každá půlhodina se dělí na dvouminutové "jamy" - dobu, kdy hráčky krouží po oválu.

Roller derby je zároveň kontaktní sport, kde je možné soupeře fyzicky zastavit či vytlačit z hřiště. Proto dochází k mnoha tvrdým střetům, kdy se blokerky snaží zabránit jammerce v předjetí, i se zároveň snaží odstavit jedna druhou. Při tom však mohou používat pouze tělo.

Derby jako životní styl

"Řekla bych, že diváky to baví. Je to agresivní sport, strkáme do sebe, padáme a baví nás to. Na takové věci se lidi vždycky rádi podívají. A taky to může mít co dočinění s tím, že je to hlavně ženský sport (i když mužské ligy se za poslední rok dost rozrostly)," míní Lucie hrající pod přezdívkou Lucille von Kill z pražského Prague City Roller Derby. Důležitou složkou každého derby je také show, do níž spadají právě přezdívky hráček, barevné dresy i válečné líčení na obličeji.



Podle Lucie se nejedná jen o sport: " V derby si každý něco najde. Pro holky, co hrajou to není jenom sport, je to životní styl, promítne se to do každodenního života. Najdete spoustu kamarádek, jezdíte po závodech, tréninkách, poznáváte nový lidi, naučíte se výborně bruslit a zažijete spoustu zábavy. "

Dodává, že svět kolem roller derby představuje samostatnou subkulturu, kdy se hráčky snaží navzájem co nejvíce podporovat.

Sport vs show

Český tým Prague City Roller Derby.

Roller derby má poměrně dlouhou historii a jeho počátky sahají až do 80. let 19. století, kdy bylo hráno profesionálními hráči. V první polovině 20. století došlo k významné proměně, kdy byl přijat bodový systém a povolen kontakt. V 60. letech se však z tohoto sportu stala zábava a sportovní složka byla potlačena snahou publikum spíše pobavit. Na přelomu tisciletí prošlo derby další transformací, a i když některé prvky show zůstaly zachovány, podstatou je samotný sport.

Zajímavým aspektem této změny je fakt, že v současnosti je roller derby převážně ženskou záležitostí a po světě se hraje více než 600 ženských lig. Zároveň tento sport není vyhraněn jen pro mladé dívky; výjimkou nejsou ani čtyřicetileté hráčky. Roller derby má jasně daná pravidla a několik zaštiťujících organizací, jako například Women's Flat Track Derby Association.

V Čechách se stále jedná o novinku. První (a zatím stále jediný) tým Prague City Roller Derby vznikl loni v únoru a dívky se snaží svůj sport co nejvíc zpopularizovat. Zatím musí vybavení nakupovat v zahraničí a obtížně hledají místa k tréniku. "Pracujeme na tom, abychom ČR s roller derby seznámily. Je to sport, který si zaslouží být víc na očích," říká Lucie.

Pokud vás roller derby zaujalo, můžete zjistit více na stránkách http://www.roller-derby.cz, neb se přijít podívat na historicky první utkání pražských hráček, které se koná 2. března.

Autor: Valérie VitoušováFoto: http://taishimizu.com/262/Roller-Derby, https://www.facebook.com/PragueCityRD?fref=ts

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ