Slovem roku je dle Britů "selfie". Vzrostlo o 17 tisíc procent

Relax
19. 11. 2013 19:00
"Selfie" s papežem Františkem obletěla celý svět.
"Selfie" s papežem Františkem obletěla celý svět.

Letošním slovem roku je podle britských lexikografů výraz "selfie", který označuje fotografický autoportrét pořízený obvykle chytrým telefonem a poté zveřejněný na sociálních sítích. Autoři slovníků ze společnosti Oxford Dictionaries upozornili, že frekvence užití tohoto slova vzrostla během uplynulého roku o 17 tisíc procent.

"Slovo selfie bylo vybráno poté, co se rapidně rozšířilo v anglicky mluvícím světě v roce 2013, když se z módního výrazu užívaného v sociálních médiích stalo běžně užívaným slovem pro fotografický autoportrét (self-portrait)," uvedli v prohlášení lexikografové vydávající slovníky na známé univerzitě v Oxfordu.

Výraz se poprvé objevil v australských internetových diskuzích v roce 2002. Tehdy ho použil muž, který na web umístil snímek zranění na svém obličeji, které si přivodil, když v opilosti zakopl na schodech. V komentáři se omluvil za kvalitu snímku s tím, že se jedná o "selfie". Letos tento výraz podpořily i takovéto autoportréty papeže s teenagery, které následně na internetu obletěly celý svět. "Selfie" v současnosti rovněž s oblibou publikují popoví zpěváci a další známé osobnosti.

"Selfie" s papežem Františkem obletěla celý svět.Výraz "selfie" se také dočkal řady variací, jako je kupříkladu "helfie" (hairstyle selfie) pro snímek, na němž dotyčný zachytí svůj účes, "belfie" (butt/bum selfie) pro snímek vlastní zadnice či "drelfie" (drunken selfie) pro autoportrét v opilosti.

Slovíčko "selfie" si nicméně ještě nevysloužilo své místo ve slovníku Oxford English Dictionary; k tomu je zapotřebí, aby se osvědčilo delší dobu.

Mezi dalšími slovy, která se dostala do užšího výběru britských lingvistů pro letošní rok, je třeba výraz "twerk" označující sexuálně provokativní tanec, který proslavila zpěvačka Miley Cyrusová na předávání hudebních cen MTV v srpnu.

V užším výběru byl i výraz "binge-watch", který znamená zhlédnutí velkého počtu dílů televizního programu v rychlém sledu, obyčejně na DVD a který se inspiroval výrazem "binge-drinking", jímž se označuje cílené opíjení se alkoholickými nápoji. Na seznamu se objevil i výraz "schmeat" pro laboratorně pěstované maso či bitcoin označující digitální měnu.

Autor: ČTK , ReutersFoto: Facebook , Shutterstock

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ