Na kostýmy, z nichž čtyři patří do kulturního dědictví České republiky, nebo na zajímavé rekvizity z filmu Císařův pekař - Pekařův císař láká stejnojmenná výstava, která začala v areálu zrekonstruovaných českokrumlovských klášterů. Návštěvníci uvidí středověké vězení nebo se vydají po stopách golema. Řekla to manažerka vnějších vztahů klášterů Vladana Bílková. Součástí výstavy jsou ukázky barrandovské tvorby z posledních pěti let. Potrvá do 31. ledna příštího roku.
Hlavním tahákem expozice, která je připravená ve spolupráci s Barrandov Studio, a. s., je sbírka dochovaných kostýmů a originální exponáty z filmu. "Návštěvníci mohou vstoupit do sklepení, kde byl vězněn Matěj, kterého ve filmu hrál Jan Werich, v komnatě hraběnky Stradové vyzkoušet filmový kostým, nahlédnout pod pokličku dobové hostiny na císařském dvoře, obdivovat uměleckou sbírku Rudolfa II. a hádat, který z obrazů Mony Lisy je ten pravý," uvedla Bílková.
Areál českokrumlovských klášterů byl opraven v rámci programu "Vracíme památky do života", což byl podle Bílkové i klíč k výběru tématu této výstavy. Snímek, který režisér Martin Frič natočil v roce 1951, představuje filmové ztvárnění postavy Rudolfa II. Císař roku 1601 odkoupil českokrumlovské panství od posledního představitele rožmberského rodu. "Dvacet let vlády nad Českým Krumlovem představuje nejkontroverznější část dějin našeho města. Podobně kontroverzní je i legendární komedie Císařův pekař - Pekařův císař," uvedla Bílková.
Opravený komplex klášterů minoritů a svaté Kláry z poloviny 14. století je otevřený od listopadu minulého roku. Rekonstrukce trvala více než pět let a vyšla téměř na 327 milionů korun. Areál tří klášterů se rozprostírá na ploše severního meandru Vltavy a po zdejším zámku je druhým největším památkovým objektem v Českém Krumlově, který patří k nejnavštěvovanějším místům v Česku. V roce 2015 byly vyhlášeny Památkou roku.