V Moravské Třebové by mohlo vzniknout muzeum hornictví

Relax
21. 11. 2016
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Moravská Třebová neopouští myšlenku na zbudování muzea regionálního hornictví v bývalé Jihlavské štole na Hřebči. Před lety tento plán odložila, neboť nebyly vyjasněny vlastnické vztahy k pozemkům a město kvůli tomu nemohlo požádat o dotaci. Nyní o projektu jedná s dalšími partnery, jimiž jsou Lesy ČR a firma P-D Refractories, dřívější Moravské šamotové a lupkové závody Velké Opatovice, uvedla mluvčí radnice Dagmar Zouharová.

Jihlavská štola je po ukončení provozu zajištěna do roku 2020. Štola dlouhá 115 metrů je v dobrém technickém stavu, občas je pouze třeba opravit mříž, kterou je uzavřen vstup. "Její další zpřístupnění není proto komplikované, avšak zbudování muzea jako takového bude vyžadovat předem zatím neodhadnutelné náklady," uvedla Zouharová. Podle ní by se zřejmě nestavěla nová budova, ale bylo by třeba v důlním díle zřejmě zhotovit expozici, osvětlení, hlásný systém a zázemí pro návštěvníky.

V roce 2010 byly v okolí Moravské Třebové otevřeny Hřebečské důlní stezky. Pěší i cyklisté mají k dispozici 70 kilometrů tras, které je provedou zhruba dvousetletou historií hornictví v regionu.

Důlní činnost na Moravskotřebovsku se zaměřovala zejména na dobývání keramických jílů. Od 17. století patřily pozemky v tomto kraji Lichtenštejnům, kteří zde těžili nepříliš kvalitní uhlí a později i lupek, jíl vhodný k výrobě žáruvzdorných materiálů, jako je šamot. Jeho těžba přetrvala až do konce 20. století. Kolem Mladějova a Hřebče existovalo kolem 50 dolů. V Mladějově je dnes průmyslové muzeum s úzkokolejnou železnicí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/imago

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné