Nový zdroj
Vědci zjistili, jak z nedopalků získat energii
07.08.2014 08:43 Původní zpráva
Už brzy by cigaretové nedopalky mohly být i něčím jiným, než jen škodlivým odpadem. Jihokorejští vědci přišli prý na to, jak z filtrů získat energii.
Povalují se všude ve městech na chodnících a přitom jich lze využít jako zdroj energie. Podle jihokorejských výzkumníků lze cigaretové filtry přetvořit na materiál, který by mohly využívat jako zdroj energie počítače, elektrické automobily či turbíny. Jejich nápad má zároveň pomoci chránit životní prostředí.
Nový materiál může být prý použit jako potah elektrod superkondenzátorů, které jsou součástí přístrojů a které dovedou ukládat obzvláště velké množství energie. Podle vědců je materiál z nedopalků ještě účinnější než na trhu dostupné karbonové nebo grafenové trubice, které jsou v současnosti používány.
Za rok se na světě vykouří podle některých odhadů kolem 5,6 bilionu cigaret, což se rovná více než 766 tunám cigaretových nedopalků odhozených na chodník. Pro srovnání - tolik by podle listu Daily Mail vážilo 380 vyhlídkových ruských kol London Eye.
Spoluator studie profesor Jongheop Yi z Národní univerzity v Soulu tvrdí: "Naše studie ukázala, že použité cigaretové filtry mohou být přetvořeny ve vysoce výkonný materiál na bázi uhlíku, který funguje v jednoduchém procesu a zároveň nabízí skvělé řešení společenské potřeby energie." "Četné země vyvíjejí striktní předpisy, aby zabránily produkci bilionů tixickách a nerozložitelných cigaretových filtrů, které ohrožují každý rok životní prostředí. Naše metoda je jen jeden způsob, jak tomuto přispět," dodal.
Vědci na celém světě v současnosti pracují na zlepšení vlastností superkondenzátorů. Jihokorejští vědci zjistili, že vlákna z acetátu glukózy, z nichž jsou filtry složeny, mohou být přeměněny na materiál na bázi uhlíku. Výsledná látka potom obsahuje řadu malých pórů, které zvyšují její kapacitu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.