Několik milionů korun stálo vybudování nového zábavního parku pro děti Krokodýlek, který byl otevřen v bývalé průmyslové hale v Olomouci. Zařízení má plochu tři tisíce metrů čtverečních a s 25 atrakcemi patří mezi největší zábavní dětská centra na Moravě, řekl ředitel Krokodýlku Filip Gregůrek. Zábavních center určených pro rodiny s dětmi v Česku díky rostoucí poptávce rychle přibývá.
"Celé centrum jsme financovali z vlastních zdrojů a kompletní přestavba haly, včetně realizací všech atrakcí, z nichž některé jsou na Moravě ojedinělé, trvala pět let. Náklady činí několik milionů korun a vše je hrazeno bez unijních zdrojů, dotací a grantů," uvedl Gregůrek.
Dominantou zábavního parku je dřevěná pirátská loď, vedle které je jezírko s atrakcemi na vodě. V centru jsou třípatrové prolézací klece s skluzavkami, nafukovací skákací atrakce, trampolíny, horolezecká stěna, dělová aréna či motorková dráha. Součástí centra je také restaurace a sekce věnovaná stolním hrám.
"Máme zde i jednu z největších ploch tzv. pin artu, což je panel se 40 tisíc tyčinek. Do něj lze otisknout osobitá umělecká díla za pomocí například dlaně, obličeje nebo jiné části těla," uvedl Gregůrek. Roční návštěvnost nového zábavního parku zatím nedokázal odhadnout. V jednom okamžiku v dětském centru může být až 200 lidí. "Myslím si, že návratnost investice bude do deseti let," řekl.
Zábavní centra pro rodiny s dětmi se v posledních letech stala v Česku neodmyslitelnou součástí nákupních komplexů a postupně jsou budována také v samostatných budovách. "Dá se říct, že v podstatě v každém krajském městě už funguje velké dětské centrum," uvedl Gregůrek. V Olomouci se ujal také koncept kaváren doplněných o velkou herní zónu pro děti.
Velká sportovně-zábavní centra pro rodiny s dětmi provozuje ve Zlíně, Brně a Hradci Králové zlínská společnost Eurogalaxie. Zařízení ročně navštíví několik desítek tisíc lidí. Z účetních výkazů vyplývá, že firma Eurogalaxie loni zvýšila tržby meziročně zhruba o milion korun na 30,3 milionu korun a vykázal zisk 4,7 milionu korun.
Cenová strategie provozovatelů velkých zábavních center je zpravidla taková, že pro děti je vstupné vyšší a jejich rodiče zaplatí méně. V některých zařízeních mají rodiče vstup zdarma. Návštěvníci se do dětských zábavních center podle zkušeností provozovatelů vracejí zpravidla opakovaně. Většinu jich tvoří rodiny s dětmi, méně chodí školy či školky.
Analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara předpokládá, že boom těchto dětských center není u konce. Ekonomika oživuje, což podle něj zvýšilo zájem o tyto služby. "Vnímám také snahu velkých nákupních center o rozšíření nabídky volnočasových aktivit, aby zde zákazníci trávili co nejvíce času," podotkl Šimara.