Vize pokroku
Vesmír a iPady. Jak bude vypadat dovolená budoucnosti?
06.11.2014 06:30 Původní zpráva
Jak bude vypadat dovolená v roce 2049 a co všechno zajímavého dalším generacím cestovatelů nabídnou cestovní agentury? Na tato témata se v anketách v průběhu World Travel Market, jedné z největších událostí cestovního ruchu, vyjádřily více než dva tisíce turistů a cestovních agentur.
"Před pětatřiceti lety jsme neměli internet ani mobilní telefony, ale stejně jsme se tehdy obávali terorismu i o ekonomiku," srovnává ředitel veletrhu Simon Press.
Průzkum se týkal cestování v budoucnosti, přesněji cestování a turistiky za 35 let, jelikož v tomto roce slaví cestovní veletrh World Travel Market své pětatřicáté výročí. Otázky v anketách byly skutečně různorodé. Největší procento dotázaných očekává veliký vývoj a rozšíření v oblasti identifikace pomocí otisků prstů zaznamenaných v pase nebo cestovním vízu. "Systém ověřování totožnosti pomocí otisků prstů už nyní funguje v mnoha zemích. Umím si představit, že se to stane neoddělitelnou součástí cestování," komentuje Press. Například české biometrické pasy již otisky prstů mají na čipu uložené, což platí pro většinu členů Evropské unie. Naopak třeba Velká Británie otisky zavrhla, pasy mají na čipu jen fotografii.
"Koncept biometriky existuje od 19. století, když jej Alphonse Bertillon vyvinul pro francouzskou policii; dnes je to ústřední koncept pro bezpečné zjištění něčí identity," vysvětluje futurolog Ian Yeomans. "Ale není to jen o cestovních pasech, je to třeba i ústřední prvek systémů na rozpoznání obličejů, který se objeví na Google brýlích. A třeba v resortech Disney již skenují otisky prstů jako prevenci proti padělání permanentek."
Čtyři z pěti dotázaných profesionálů z oboru počítají, že samozřejmou součástí hotelové zábavy budou iPady a podobné vymoženosti, z návštěvníků-amatérů si to ale myslí jen 23 procent.
Třetina dotázaných předpokládá, že v dané době budou realitou vozidla bez řidičů (v současnosti je testuje společnost Google) nebo kosmické dovolené. "Ale vesmírná turistika je jedním z těch futuristických pokroků, které se zdají být za rohem už od doby, kdy na Měsíci roku 1969 stanul první člověk," upozorňuje Press. Nejblíž k jejímu uskutečnění má společnost Virgin Galactic boháče Richarda Bransona, který kdysi doufal v první lety už v roce 2007. Ještě nedávné odhady počítaly s příštím rokem, ovšem páteční havárie lodi SpaceShipTwo je patrně ještě oddálí.
Mnozí také očekávají, že v té době už budou běžné cesty v letounech s nadzvukovou rychlostí. Tu zatím ze sériových dopravních letadel dosahovaly jen Concorde (ve službě 1976-2003) a jeho sovětský konkurent Tu-144 (1977-1978); v příštích letech se s takovými ještě nepočítá.
I když možná výhled západních ekonomik není příliš optimistický, cestovní kanceláře věří, že za 35 let budou nadále fungovat, poskytovat turistům pěkné zážitky i práci spoustě lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.