Drákulův hrad v Rumunsku letos během strašidelného svátku Halloween vůbec poprvé od roku 1948 přivítá hosty, kteří tam zůstanou i přes noc. Na hradě pověstného Drákuly totiž budou moci přespat dva vybraní lidé. Akci pořádá server Airbnb, který zprostředkovává pronájmy objektů ke krátkodobým pobytům mezi soukromými osobami. Vítězové soutěže dostanou večeři a pak budou moci ulehnout ke spánku do červené, sametem vystlané rakve - jako to dělával sám hrabě v románu Brama Stokera, který tuto legendu zpopularizoval.
Hrad proslul právě v souvislosti s princem Vladem III. Drákulou zvaným Napichovačem, který tam pobýval v 15. století a který měl ve zvyku nabodávat své oběti na kůl. Údajně tímto způsobem také pomstil smrt svého otce a bratra.
Soutěž začala v pondělí. Účastníci mají použít svůj "upírský důvtip" a vymyslet, co by hraběti Drákulovi řekli, kdyby jej potkali osobně. Vítězové soutěže poletí do Rumunska, kde navštíví hrad dramaticky umístěný v rumunských Karpatech. Pokud budou návštěvníci příliš vyděšení na to, aby spali v rakvi, mohou si lehnout i do postele.
Hrad je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí Rumunska, každoročně do něj zavítá více než 630 tisíc návštěvníků. Jedinečnou událost pořádá spolu s Airbnb potomek Brama Stokera Dacre Stoker. "Chci, aby to působilo realisticky, a zároveň ukázat legendu v nádherné krajině, ve které se celý tento příběh zrodil," řekl Stoker v telefonickém rozhovoru s agenturou AP.
On sám si zahraje roli Jonathana Harkera, postavu z románu, která Drákulu potká na hradě. Když vítězové dorazí k hradu v povozu taženém koňmi, chce je Stoker přivítat stejnými slovy jako Drákula v knize: "Buďte u mne vítáni. Vejděte svobodně a zanechte tu něco ze štěstí, jež přinášíte."
Vítězná dvojice si bude moci prohlédnout celý hrad a poté si k večeři dá při svíčkách kuře na paprice, pokrm popsaný v Stokerově knize. Airbnb stanovil pro pobyt na hradě jednoduchá pravidla: žádný česnek a stříbrné šperky (říká se o nich, že upíry odpuzují) a připomínka, že "hrabě není fanouškem selfies v zrcadle." (Upíři podle legendy nejsou v zrcadle vidět).
Hrad Bran byl původně vojenským opevněním, strategicky umístěným na dálnici spojující Transylvánii a jižní Rumunsko. Vlad Napichovač hrad nevlastnil, ale údajně jej krátce využíval během nájezdů na Rumunsko. Také se říká, že jej zajal a na tomto hradě v roce 1462 po dva měsíce věznil maďarský král Matyáš Korvín.
Po první světové válce dostala hrad darem královna Marie jako výraz vděku za připojení Transylvánie ke zbytku Rumunska. Královna jej odkázala své nejmladší dceři princezně Ileaně, v roce 1948 ale hrad zabavili komunisté.
Do soukromého vlastnictví se hrad vrátil v roce 2006, několik let po skončení komunistické éry, kdy jej získal princeznin syn, newyorský architekt Dominic Habsburg. O budovu se stará rumunská firma, která ji pronajímá na svatby, večírky a podnikové akce. Nikdo ale v objektu nespal od roku 1948, kdy Habsburg a jeho rodina museli odejít do exilu.
Hrad je mezi turisty velmi populární. "Milujeme Halloween, takže do Rumunska nás přilákala Transylvánie," svěřila se Gina Ricciardiová z Floridy, která zemi navštívila s manželem a přáteli. "Chtěli jsme vidět Drákulův hrad a zažít celou tu atmosféru kolem Drákuly."
Objeví se 31. října i sám hrabě Drákula? "Opravdu umřel na konci románu po probodnutí nožem? Bram nechává konec otevřený," říká Stoker. "Pokud se tady ale stále ještě někde pohybuje kolem nás, ukáže se," dodává.