Prácheňské muzeum v Písku zahájilo výstavu Šťastné a veselé, která návštěvníky provede proměnami Vánoc v českých rodinách ve 20. století. V osmi vánočně vyzdobených pokojích budou moci nasát atmosféru Vánoc různých desetiletí od dob rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. po 90. léta.
V každém z osmi pokojů bude vánoční stromek, který byl v Čechách ve 20. století už plně rozšířen. "Ozdoby se do 20. let 20. století dovážely z Německa, ale od dob první republiky se jejich výroba plně rozvinula i u nás," uvedl etnograf muzea a kurátor výstavy Jan Kouba.
Proměny estetické stránky Vánoc budou patrné kromě vánočních ozdob také na balicích papírech, na stojanech, čokoládových kolekcích, pohlednicích, ale také na obsahu dárků. Děti na výstavě najdou většinu dárků, které obvykle dostávali jejich rodiče či prarodiče. V osmdesátých a devadesátých letech se například pod stromkem začalo objevovat lego. Výstava obsáhne i změny v ozdobách, od zavěšených jablíček přes ozdoby korálkové po foukané skleněné. Proměnou prošlo i osvětlení stromků, klasické svíčky postupně vystřídaly elektrické řetězy.
Kurátoři při vytváření výstavy kladli důraz na prožívání Vánoc v domácnostech, ale chybět nebudou ani informace o veřejném prostoru. "K 20. a 30. létům například neodmyslitelně patří fenomén stromu republiky, což je zvyk původně spojený s charitou, který se u nás poprvé objevil v Brně a našel své místo i v Písku," přibližuje druhou rovinu výstavy kurátor Zdeněk Duda. Autoři neopomněli ani reflexi změny v prožívání Vánoc, kdy obsah svátků ztrácí během 20. století duchovní rozměr a postupně se kloní stále více ke konzumnímu.
Většina exponátů pochází se sbírek Prácheňského muzea, řada je zapůjčena z okolních muzeí, ale i od soukromých sběratelů. Výstavu doplňují výtvarné dílny pro děti ze školek a prvních stupňů škol.
Výstava v Písku mapuje proměny českých Vánoc
Relax
22. 11. 2016Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia