Výstava v Přerově připomene slavného plavce Venclovského

Relax
30. 11. 2016
Slavný československý plavec František Venclovský při tréninku.
Slavný československý plavec František Venclovský při tréninku.

Přerov si připomene výstavou dvacáté výročí úmrtí prvního československého přemožitele kanálu La Manche Františka Venclovského. Expozice s jeho diplomy a fotografiemi bude otevřena v polovině prosince v Galerii města Přerova na Horním náměstí v den výročí plavcova úmrtí. Slavný dálkový plavec žil v Přerově, od jeho historického úspěchu letos uplynulo 45 let. Ve městě si jeho památku lidé dodnes připomínají při silvestrovské otužilecké show v řece Bečvě, uvedla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Venclovský zemřel ve čtyřiašedesáti letech 13. prosince. "Výstava bude zahájena symbolicky právě v úterý 13. prosince a potrvá až do Silvestra. Poslední den v roce bude výstava k vidění od 14 do 17 hodin. Právě na Silvestra se v Bečvě koupou otužilci, takže vzpomínka na Františka Venclovského bude o to silnější," informovala vedoucí galerie Lada Galová.

František Venclovský po přeplavání kanálu La Manche u Folkestone.Expozice návštěvníkům představí diplomy, čestná uznání, fotografie, ale i medaile, které za svůj sportovní život Venclovský nastřádal. Exponáty pocházejí z Muzea Komenského, do jehož depozitáře v 90. letech část ocenění předala muzejníkům vdova po Františku Venclovském Pavlína.

Výstava se zaměří jen na Venclovského plavecké úspěchy. "Ocenění ale získal i za jiné sporty, byl atlet a v 50. letech patřil ke špičce československých boxerů. Po úrazu krční páteře se ale musel s tímto sportem rozloučit. Začal se věnovat otužování a dálkovému plavání, ve kterém dosáhl významných úspěchů," uvedla historička muzea Šárka Krákorová Pajůrková.

Venclovský se do dějin československého sportu i do kroniky Přerova zapsal mnoha výkony. Kanál La Manche překonal jako první Čechoslovák 30. července 1971. Trasu z Francie na anglické pobřeží o délce 56 kilometrů zvládl v čase 15 hodin a 26 minut. Často přitom trénoval v řece Bečvě nebo na přerovském přírodním koupališti Laguna. Po druhém překonání Lamanšského průlivu o čtyři roky později mu byl v roce 1976 udělen prestižní titul Zasloužilý mistr sportu. V roce 1981 přeplaval ve třístupňové vodě Dunaj, což bylo hodnoceno jako evropský plavecký výkon. O osm let později společně s Janem Novákem překonali sedmistupňovou sibiřskou řeku Angaru, a zajistili si tak světový rekord. O rok později se opět ve dvojici stali prvními lidmi na světě, kteří přeplavali jezero Bajkal.

V Přerově má plavec pamětní desku. Mosaznou tabuli odhalilo město před 15 lety při tradičním silvestrovském plavání v řece Bečvě, jehož se Venclovský pravidelně účastnil. Tradice se udržela dodnes. Do mrazivé Bečvy se tento den vrhají desítky otužilců v kostýmech, které sledují z nábřeží tisíce lidí. Během show posílají otužilci pravidelně jako vzpomínku na Venclovského po řece Bečvě symbolický věneček.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/AP , Švorčík Věněk

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné