Přerov si připomene výstavou dvacáté výročí úmrtí prvního československého přemožitele kanálu La Manche Františka Venclovského. Expozice s jeho diplomy a fotografiemi bude otevřena v polovině prosince v Galerii města Přerova na Horním náměstí v den výročí plavcova úmrtí. Slavný dálkový plavec žil v Přerově, od jeho historického úspěchu letos uplynulo 45 let. Ve městě si jeho památku lidé dodnes připomínají při silvestrovské otužilecké show v řece Bečvě, uvedla mluvčí radnice Lenka Chalupová.
Venclovský zemřel ve čtyřiašedesáti letech 13. prosince. "Výstava bude zahájena symbolicky právě v úterý 13. prosince a potrvá až do Silvestra. Poslední den v roce bude výstava k vidění od 14 do 17 hodin. Právě na Silvestra se v Bečvě koupou otužilci, takže vzpomínka na Františka Venclovského bude o to silnější," informovala vedoucí galerie Lada Galová.
Expozice návštěvníkům představí diplomy, čestná uznání, fotografie, ale i medaile, které za svůj sportovní život Venclovský nastřádal. Exponáty pocházejí z Muzea Komenského, do jehož depozitáře v 90. letech část ocenění předala muzejníkům vdova po Františku Venclovském Pavlína.
Výstava se zaměří jen na Venclovského plavecké úspěchy. "Ocenění ale získal i za jiné sporty, byl atlet a v 50. letech patřil ke špičce československých boxerů. Po úrazu krční páteře se ale musel s tímto sportem rozloučit. Začal se věnovat otužování a dálkovému plavání, ve kterém dosáhl významných úspěchů," uvedla historička muzea Šárka Krákorová Pajůrková.
Venclovský se do dějin československého sportu i do kroniky Přerova zapsal mnoha výkony. Kanál La Manche překonal jako první Čechoslovák 30. července 1971. Trasu z Francie na anglické pobřeží o délce 56 kilometrů zvládl v čase 15 hodin a 26 minut. Často přitom trénoval v řece Bečvě nebo na přerovském přírodním koupališti Laguna. Po druhém překonání Lamanšského průlivu o čtyři roky později mu byl v roce 1976 udělen prestižní titul Zasloužilý mistr sportu. V roce 1981 přeplaval ve třístupňové vodě Dunaj, což bylo hodnoceno jako evropský plavecký výkon. O osm let později společně s Janem Novákem překonali sedmistupňovou sibiřskou řeku Angaru, a zajistili si tak světový rekord. O rok později se opět ve dvojici stali prvními lidmi na světě, kteří přeplavali jezero Bajkal.
V Přerově má plavec pamětní desku. Mosaznou tabuli odhalilo město před 15 lety při tradičním silvestrovském plavání v řece Bečvě, jehož se Venclovský pravidelně účastnil. Tradice se udržela dodnes. Do mrazivé Bečvy se tento den vrhají desítky otužilců v kostýmech, které sledují z nábřeží tisíce lidí. Během show posílají otužilci pravidelně jako vzpomínku na Venclovského po řece Bečvě symbolický věneček.