V Jižní Koreji nevěru zakazuje zákon. To však nebrání zakladateli internetového serveru zprostředkovávajícího mimomanželské vztahy v tom, aby v této zemi založil svou pobočku a věřil v úspěch. Jihokorejská verze kanadských stránek https://www.ashleymadison.com/, založená v březnu, se může pochlubit, že během jediného týdne získala 46 tisíc abonentů. Jejím cílem je půl milionu členů, to je jedno procento obyvatel země.
Server, jehož heslem je "Život je krátký, opatřete si milence či milenku", působí v 35 zemích, včetně Asie (Indie, Japonsko, Hongkong). Jižní Korea je však zvláštní případ: zákon z roku 1953 nemanželský poměr zakazuje. Zakladatel serveru Noel Biderman považuje tento zákon za "neuvěřitelně zastaralý", ale na radu svých právníků na slavnostní zahájení provozu stránek raději do Jižní Koreje nepřijel.
Tvrdí, že jeho server pouze usnadňuje univerzální aktivitu, která kvete ve všech společenských vrstvách a ve všech zemích. "V asijské kultuře nevěra existuje, stejně jako existuje v dalších kulturách na celém světě," prohlašuje. Jeho argumenty však nepřesvědčily úřady v Singapuru, kde úřad pro média loni v listopadu jeho server zakázal s tím, že "podkopává rodinné hodnoty a veřejnou morálku".
Stejně jako Singapur je i Jižní Korea bohatou a moderní, avšak velmi konzervativní zemí. Jihokorejský výbor po normy a komunikace, pověřený regulací a cenzurou internetu, podle svého představitele Song Mjung-huna sleduje ashleymadison od jeho založení. "Víme, že je tento server problematický a jednáme o tom, co počít," říká a uznává, že sám server není protizákonný.
Cizoložství totiž může být stíháno jen na základě udání třetí osoby. Od žaloby je upuštěno, jestliže ji tato osoba stáhne. Osoba odsouzená za cizoložství může být uvězněna až na dva roky, ale většinou vyvázne s podmínečným trestem. Vězením bylo v roce 2004 potrestáno 216 osob, zatímco v roce 2008 už jen 42.
Zákon ale nebyl nikdy zrušen, přestože o to bylo k ústavnímu soudu podáno nejméně deset žádostí. Ani veřejnost nijak naléhavě nepožaduje jeho zrušení. V roce 2011 byl odsouzen na rok a půl vězení pastor, který udržoval deset let vztah s vdanou ženou, kterou sám oddával. Žalobu podal klamaný manžel.
Vstup serveru ashleymadison do země pranýřují skupiny na ochranu rodinných hodnot. "Je to groteskní, jak z hlediska zákona, tak morálky," prohlašuje I Kum-suk, jeden z činitelů asociace Healthy Family. "Nevěra je u nás trestným činem, i když se jí lidé dopouštějí tajně. Její propagování na internetu situaci jen zhorší," dodává. "Lidé budou vždy nevěrní, ať je to povoleno či zakázáno," namítá zakladatel serveru. Podle něho je vždy lepší seznámit se s nelegitimním partnerem přes internet než na pracovišti, kde každý může být odhalen, pokořen a obžalován. "Náš server vlastně lidem pomáhá, aby neskončili před soudem," soudí.
AshleyMadison již od března svedl dohromady nemálo lidí. Redaktoři vytvořili profil mladé provdané ženy, který sem umístili. Během 24 hodin dostali 60 odpovědí. Šlo o muže ve věku od dvaceti do téměř šedesáti let, z nichž většina přiznávala, že má manželku. "Jsem ženatý a žiju stále pod tlakem, protože se musím starat o pět členů naší rodiny. Rád bych získal přítelkyni," svěřoval se například pětapadesátiletý muž.
Na serveru je prostituce zakázána; kdyby se tu objevila, úřady by ho okamžitě uzavřely. Moderátoři stránek na to dohlížejí. "Nejsme žádný internetový bordel. Jsme sociální síť pro lidi, kteří si přejí totéž," prohlašuje Noel Biderman.
Život je krátký, opatřete si milence, vábí Korejce seznamka
Relax
22. 4. 2014V jižní Koreji je nevěra zakázaná (ilustrační foto).
Autor: ČTK , AFPFoto: Shutterstock