Američtí vědci opili zpěvné ptáky a zkoumali jejich řeč

Relax
24. 2. 2015 16:30
Jakmile měli ptáci v krvi 0,08 procenta alkoholu, jejich písně začaly znít poněkud nezřetelně (ilustrační foto).
Jakmile měli ptáci v krvi 0,08 procenta alkoholu, jejich písně začaly znít poněkud nezřetelně (ilustrační foto).

Oregonští vědci dlouhodobě zkoumali ptačí zpěv a zjistili, že ptáci se učí zpívat podobně jako lidé mluvit. A pokud jste se už někdy v životě opili, zajisté víte, že mluvit v tomto stavu srozumitelně je poněkud obtížnější. Právě tohoto se vědci chytli a v rámci výzkumu úmyslně zvýšili hladinu alkoholu v krvi ptákům až o 0,08 procenta a sledovali, co se bude dít. Jejich písně poté prý zněly poněkud tišeji a velmi nezřetelně.

Vyplývá to ze studie vědců z Oregon Health and Science University nedávno zveřejněné na serveru Plos One. Nejenže se tedy ptáci učí zpívat velmi podobným způsobem jako lidé mluvit, ale prý navíc i k dorozumívání používají stejné geny. A právě díky tomuto zjištění se vědci rozhodli prozkoumat lidskou řeč za pomoci pokusů se zpěvnými ptáky, je totiž prý mnohem lehčí udržet ptáka v kleci a zkoumat jeho mozek než udělat to samé s dítětem.

V rámci výzkumu vědci záměrně opili ptáky a čekali, zda to bude mít stejné účinky jako na lidskou řeč. "Zpočátku jsme si mysleli, že nebudou pít sami od sebe. Ale zdá se, že to snášejí velmi dobře a jsou ochotni pít," řekl vedoucí projektu Christopher Olson. Jakmile prý ptáci měli v krvi 0,05-0,08 procent alkoholu, jejich písně začaly znít poněkud nezřetelně, neorganizovaně a mnohem tišeji.

Ptačí písně se prý skládají z konkrétních slabik s odlišnými akustickými strukturami a v případě opilých ptáků zněly nedbale jen některé. Je to proto, že určité zvuky pocházejí z různých částí mozku a alkohol zapůsobil právě jen na některé z nich, uvádí deník Washington Post.

Olson prý bude nadále zkoumat zpěv opilých ptáků, a navíc se chystá zjistit, zda jsou ptáci "pod vlivem" schopni naučit se nové písně.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ