Do teplých krajů
Čápi letí do Afriky. Některé zastaví sloupy vysokého napětí
17.08.2014 09:15
Sourozenci Ondra, Hynek, Bára a Zuzka se minulou sobotu s baťůžky na zádech vypravili z východních Čech do Afriky. Výchozím bodem cesty byla Záchranná stanice živočichů Makov: Ondra, Hynek, Bára a Zuzka jsou jména čápů bílých, a zmiňované "baťůžky" obsahovaly GPS vysílač, za jehož pomoci plánovali pracovníci stanice sledovat jejich cestu na jih.
V případě Ondry však neměl výlet dlouhého trvání. Po pár stovkách metrů letu se pro něj konečnou destinací stal sloup vysokého napětí. " O tom, že sloupy smrti decimují naše ptáky se ví už aspoň 30 roků. Jejich zabezpečování plastovými kryty či nahrazování sloupy bezpečnějšími však probíhá zoufale pomalu. Snad smrt Ondry alespoň trochu tento problém připomene a celý proces ekologizace elektrických tras urychlí." říká Libor Šejna, vedoucí záchranné stanice v Makově a autor projektu Čápi letí do Afriky.
Rodiče zmiňované čtyřky čápů, Maruška a Honzík, jsou hendikepovaní, mají poraněná křídla od elektrického vedení a nemohou létat. Pár invalidních čápů žije v makovské stanici již 11 let. Za tu dobu odchoval celkem 32 mláďat. Předchozím potomkům Marušky a Honzíka se podařilo odletět do teplých krajů. Jejich následující osudy však zůstaly chovatelům tajemstvím. Proto byla čtveřice čápů narozených letos v květnu před svou cestou vybavena vysílačkami GPS. Přípravy projektu monitorování cesty potomků invalidního páru trvaly dva roky. "Den O", tedy den odletu sledovaných čapích mláďat, nastal v sobotu 2. července. "Smyslem je zjistit a ověřit efektivitu péče o handicapy, úspěšnost vypouštění mláďat a dále sledovat jejich následné zapojení do volně žijící populace příslušného druhu," vytyčili si cíl makovští ochránci.
Počty smrtelných srážek ptáků se sloupy se podle Petra Stýbla z Českého svazu ochránců
přírody neevidují. Případů, kdy lidé do makovské stanice přinesou čápa zraněného po kontaktu se sloupem či s dráty, je kolem pěti set ročně. Většinu takto zraněných ptáků musí pracovníci stanice utratit, zachránit se jich podle Stýbla podaří tak jedno procento. Množství nehod, které mají za následek smrt ptáka, je podle odhadů mnohonásobně vyšší. Společnost ČEZ na českém území vlastní přibližně 620 tisíc sloupů, které mohou být pro ptáky potenciálně nebezpečné, ochranné prvky jsou zatím nainstalovány na několika tisících z nich. Zákon ukládá zabezpečit všechny sloupy do roku 2024.
V pondělí 4. srpna se do stanice navrátila Bára, nejspíš kvůli jejímu zranění nohy. Doma pobyla, dokud se jí noha nezahojila a hned poté se znovu vydala na cestu. Trasy sourozenců mohou zájemci sledovat v přímém přenosu na internetových stránkách projektu, či v rádiovém vysílání Rozhlasu 2.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.