Více než 200 kulohlavců, kteří v sobotu uvízli na pláži na Novém Zélandu, se v noci samo dokázalo dostat zpět do moře. Šlo tento týden o druhou velkou skupinu těchto zvířat, která z nejasného důvodu dorazila na mělčinu. Z první skupiny více než 400 kytovců záchranáři a dobrovolníci vrátili do moře čtvrtinu.
"Až 240 zvířat, která uvázla v sobotu mezi Pupongaou a Pakawau se za nočního přílivu dostalo zpět do moře a jsou nyní v blízkých mělčinách," řekl mluvčí agentury ochrany přírody Herb Christophers. Zbylým 17 kulohlavcům z této skupiny pomohli do vody dobrovolníci.
Záchranářská skupina Project Jonah, která se podílí na záchraně, vyslala nad zátoku letadlo, které sleduje pohyb kulohlavců.
Z první skupiny zahynulo více než 300 zvířat, i když se je zdravotníci a dobrovolníci snažili ochlazovat na pláži vodou.
Kulohlavci se objevili koncem týdne u špičky novozélandského Jižního ostrova zvané Farewell Spit a z nejasných důvodů uvízli na pětikilometrové pláži. Jedno ze zvířat neslo známky pokousání od žraloka, takže se zvažuje možnost, že skupina chtěla uniknout útoku žraloků. Podle Christopherse je v mělkých vodách narušena echolokace, již kulohlavci používají.
Andrew Lamason z oddělení pro ochranu přírody řekl, že asi 20 zvířat bylo utraceno, protože byla ve velmi špatném stavu.
Nový Zéland patří k zemím, kde kytovci uvíznou často. Ten vůbec nejhorší případ se datuje do roku 1918, kdy na Chathamských ostrovech uvízlo 1000 kulohlavců. V roce 1985 na Aucklandských ostrovech zaznamenali uvíznutí 450 zvířat. Kulohlavci dorůstají do délky 7,5 metru a v novozélandských vodách se vyskytují v hojném počtu.
@chematierra @MeteoSeba @1undertaker18 New Zeland el peor encallamiento de ballenas: 416 varadas en Farewell Spit y 300 ya han muerto. pic.twitter.com/OCSy1X4FDg
- George Monttgreen (@Monttgreen) 10. února 2017