Prvním slonem s umělou končetinou se před sedmi lety stala slonice Moša, kterou o nohu připravila mina na hranici Thajska s Barmou. Minulý týden dostala dnes desetiletá Moša již svou devátou protézu, kterou jí, stejně jako všechny ostatní, vytvořil tchajský doktor Tcherdčaj Dživacate. Informoval o tom server BBC.
"Když jsem Mošu viděl poprvé, vážila okolo 600 kilogramů," vzpomněl thajský lékař a vynálezce Dživacate, který do roku 2009 dělal protézy jen pro menší zvířaty (kočky, ptáky) a lidi. Když svou první sloní končetinovou náhradu, vážící 15 kilogramů, Moše nasadili, snažila se ji z nohy odstranit. "V tom jsme jí ale zabránili," uvedl Dživacate.
Dnes slonice váží skoro dvě tuny, takže protéza musí být těžší a silnější. "Museli jsme jí udělat další náhradu, protože už chodila nakloněná na jednu stranu, takže si ničila páteř. Nakonec by mohla přestat chodit a zemřela by," vysvětlil doktor.
Moša je jednou z více než desítky slonů, jimž tento lékař vytvořil novou končetinu poté, co o ni přišli kvůli minám na hranici s Barmou.
V Thajsku žije asi dva až tři tisíce slonů v divoké přírodě a na 2700 v rezervacích či sloních útulcích.