Fakt, že v mnoha filmech mluví lidé obrazně i doslova se zvířaty, nás již asi nepřekvapí. Ovšem kanadský vědec Ian Duncan tvrdí, že opravdu přišel na metodu, jak s němými tvářemi komunikovat. Jejich život je prý mnohem bohatší, než si lidé myslí.
Doktor Duncan z Guelphské univerzity přišel s tvrzením, že dokáže mluvit se zvířaty, a umožní tak majitelům ptát se svých miláčků, jestli jsou spokojeni se svými podmínkami a co by chtěli změnit. Jeho metoda je prý založena čistě na vědě a podle listu Sunday Times se vědec výsledky svého dlouholetého bádání chystá prezentovat brzy veřejně na konferenci ve Washingtonu.
Duncan se v minulosti věnoval například i komunikaci s prasaty a slepicemi. "Pracujeme na způsobech, jak hovořit se zvířaty a ptát se jich na jejich spokojenost a životní podmínky," citoval vědce list. "S každým druhem se musí nakládat jinak, ale tím společným faktorem je nabídnout zvířeti volbu. Když si zvolí několikrát tu samou možnost, ukáže se, že ví, co po nás chce," říká.
Dodává, že v životě zvířat, i když se jedná třeba o ryby jako pstruzi nebo lososi, je mnohem více, než si lidé uvědomují. "Dříve byla zvířata považována za hloupá, vedená pouze svými naprogramovanými instinkty a reakcemi, ale nyní je zřejmé, že jejich život je mnohem bohatší, než si umíme představit. Zvíře si pamatuje minulost a plánuje budoucnost. Díky této vědomosti se jich můžeme ptát na to, co chtějí, a následně vylepšit péči," zdůrazňuje.