Vedení zoologické zahrady v severním Japonsku nechalo zabít smrtící injekcí až 57 makaků červenolících (známí též jako makakové japonští). DNA testy totiž ukázaly, že opice byly zkřížené s jiným druhem makaků, které jsou v Japonsku považovány za invazivní druh.
Makak rhesus, jehož geny byly objeveny v DNA makaků japonských, je v Japonsku považován za invazivní druh a jeho držení či přeprava jsou v zemi zakázané. Včetně jeho kříženců. Utracení makaků v zoo je tedy v souladu se zákonem o životním prostředí z roku 2013. "Byli zabiti za účelem ochrany domácího prostředí," řekl vládní úředník zastupující japonskou prefekturu Čiba.
Největší hrozbou byla skutečnost, že by opice s geny invazivních makaků utekly do volné přírody, kde by se dál rozmnožovaly. "Invazivní druhy působí problémy, protože se množí s původními zvířaty a ohrožují životní prostředí a ekosystém," řekl Junkiči Mima, mluvčí ochranářské organizace WWF Japan. Makakové rhesus žijí převážně v Indii, Barmě nebo Thajsku.
Podle japonského ministerstva životního prostředí však mohou být uděleny výjimky, pokud však sama zoologická zahrada požádá o povolení chovu zvířete. "V zemi existuje mnoho zahrad, které chovají zvířata klasifikovaná jako invazivní druh," uvedl úředník ministerstva.
Makakové červenolící jsou jedním z největších turistických lákadel Japonska. Jde o jediný druh primáta, který zde žije. Jsou schopni odolávat mrazivým zimám, pro potravu se dokážou prohrabat vrstvou sněhu silnou až 1,5 metru. Rádi si dopřávají koupel v horkých horských pramenech.
Japonská zahrada Takagoyama Nature Zoo, která makaky japonské začala chovat v roce 1957, prý pro usmrcené primáty uspořádala vzpomínkový obřad v nedalekém buddhistickém chrámu, aby "jejich duše nalezly klid".