Jméno Amira, což v arabštině znamená princezna, dostala v plzeňské zoo téměř dvouměsíční samička vzácného lva berberského. Je prvním lvíčetem, které se v plzeňské zoo podařilo odchovat po 42 letech. O rozmnožení vzácného a v přírodě vyhynulého druhu berberských lvů, kteří pocházejí z Maroka, se zoo pokoušela 13 let. Od předchozích lvic se odchovy nepodařily. Jméno Amira dal mláděti plzeňský primátor Martin Zrzavecký.
Malou šelmičku ani její matku Tamiku zatím návštěvníci zoo nevidí. Amiru porodila dvouletá samice 12. září v poledne. Po několika dnech ale mládě začalo slábnout, protože matka neměla mléko. Chovatelé proto lvíče odebírali a zpočátku šestkrát denně ho krmili mlékem z lahve. Naštěstí lvice ho vždy přijme zpět a vzorně se o něj jinak stará. "Když se narodila, měla kolem kila, teď přibírá tak 100 gramů denně a začíná už jíst i mleté maso. My už jsme jen nosiči jídla," prozradila chovatelka šelem Lenka Václavová.
Mládě, které zatím vypadá spíš jako roztomilá modrooká plyšová hračka, než jako nebezpečná šelma, je podle chovatelů velký bojovník. "Je velice akční od malička, má neskutečnou vůli k životu, byla strašně životaschopná, bojovná, za každou cenu chtěla žít," popsala Václavová.
I podle ředitele zoo Jiřího Trávníčka je malý zázrak, že mládě tak dobře prospívá. "Je mimořádně vitální, vzhledem k tomu, že samice neměla mléko, bojovala o život," řekl. Velký úspěch bylo i chování samice, protože divoká zvířata většinou odebrané mládě už nepřijmou a zabijí ho. "Čili je to o neuvěřitelné vitalitě a vůli toho mláděte žít, o šikovnosti ošetřovatelů a o dobré matce, která mládě nezabije a přijme," dodal Trávníček.
Odchov lvíčat se zoo naposledy podařil v letech 1971 a 1974. Tehdy se v Plzni narodila mláďata lva pustinného, samičky Luisa a Lotka a lvíček Sultán. V novodobé historii zoo v roce 2002 otevřela velký přírodní výběh o rozloze 850 metrů čtverečních se stromy, kameny a vyvýšenou vyhlídkou, který od lidí dělí jen vodní příkop. Postupně se v něm vystřídaly lvice Zuoina a Lekysha, měly ale potíže, potratily nebo jejich mláďata záhy po narození uhynula. Loni v září přivezla zoo k nyní šestiletému samci Matesovi dvě lví sestry z Hannoveru, letos 1. července jim byly dva roky. Podle chovatelů je téměř jisté, že i druhá lvice je březí.
Lev berberský je poddruh lva z Maroka z pohoří Atlas. Je pro něj typická hustší a delší srst. V přírodě je 80 let vyhubený. Přežil jen díky zvěřinci marockého krále, řekl Trávníček. V ČR se je daří odchovávat olomoucké zoo, odkud pochází plzeňský samec Mates.