Ochránci přírody se chystají v Jeseníkách ve velkém rozsahu zmapovat výskyt velkých šelem a kočky divoké. V plánu mají umístění fotopastí na vybraná místa a genetické analýzy nalezených vzorků trusů či srsti. Na projektu se podílí také vědci z Ostravské univerzity a lesníci, zapojit se však mohou i dobrovolníci. Projekt odstartuje začátkem října umístěním fotopastí a potrvá do dubna příštího roku.
"Koalice ochránců přírody, vědců i lesníků bude kromě stopování umisťovat fotopasti na vytipovaná místa, která jsou svým charakterem přitažlivá pro hledané šelmy. Hlavním cílem bude věrohodně prokázat přítomnost velkých šelem a kočky divoké na sledovaném území. S monitoringem pomohou i dobrovolnické hlídky, které se budou od konce podzimu pravidelně vydávat do jesenických vrchů," uvedl Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.
Podle odborníků jsou Jeseníky a jejich předhůří typickým prostředím trvalého výskytu velkých šelem a kočky divoké, a to zejména díky souvisle zalesněnému území a množství skalnatých hřebenů. Důkazy o jejich přítomnosti se však získávají těžce. Například loni mapovalo silně ohroženého rysa ostrovida rekordních 40 hlídek. Našly stopy jedinců, kteří se pohybovali v oblasti Jeseníků, Kralického Sněžníku i Rychlebských hor. Jednoznačné důkazy o tom, jaká populace rysa a kde se v jesenických horách aktuálně vyskytuje, však odborníci nemají.
Do projektu se zapojí i vědci z Ostravské univerzity. Důležitou součástí projektu je totiž monitoring pobytových znaků, které budou stopaři hledat zejména v době, kdy bude sníh. Cílem této části výzkumu je ověřit přítomnost velkých šelem podle stop, získat vzorky trusu a srsti pro DNA analýzu a nalézt vhodná značkovací místa pro fotomonitoring.
Ochránci přírody se kvůli chystanému projektu obrací s žádostí o pomoc i na případné dobrovolníky, kterých je podle Beneše potřeba až 30. V listopadu pro ně chystá školení, po kterém budou schopni v terénu pod odborným dohledem identifikovat pobytové znaky zvířat. Přispět k výzkumu mohou i náhodní pozorovatelé, své nálezy budou moci posílat na adresu stopy@selmy.cz.
Projekt monitoringu šelem v širší oblasti Jeseníků je podpořen grantem z Lichtenštejnska, Islandu a Norska. Podobné aktivity se na podzim a v zimě uskuteční například i v Krkonoších, Beskydech nebo na Broumovsku.