Výzkumníkům z brněnské Mendelovy univerzity se podařilo odchytit vzácného rysa ostrovida, který se od září 2016 pohybuje v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, připevnili mu sledovací zařízení. Rys už má také jméno, a to Kryštof. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí univerzity Kateřina Brettschneiderová.
"Rys se na území CHKO Moravský kras a přilehlých oblastech v současnosti stále vyskytuje a je v dobré kondici. Za poměrně krátký čas si vytýčil vlastní teritorium, ve kterém úspěšně loví," uvedl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa univerzity. Doplnil, že od podzimu se podařilo zdokumentovat potravní a značkovací aktivitu rysa a také najít genetický materiál pro DNA analýzu. Předběžně potvrdila, že se jde o samce, který s největší pravděpodobností pochází z Moravskoslezských Beskyd.
Zvíře se podařilo odchytit a nasadit mu sledovací zařízení ve čtvrtek po 19:00. Zařízení podle vědců pomůže lépe zdokumentovat a doplnit poznatky o aktivitě šelmy. Rysa vědci pojmenovali Kryštof podle dne, kdy ho poprvé zachytili fotopasti.
"Rys dostal telemetrický obojek, kterým můžeme hlídat jeho časoprostorovou aktivitu. Získaná data doplní poznatky o tom, jak dokáže šelma fungovat v kulturní krajině s intenzívní lidskou činností, nakolik jsou rysi vázaní především na klidnější rozlehlé lesní komplexy," doplnil zoolog.
Rys byl při odchytu v dobré zdravotní kondici, váží 20 kilogramů a jeho věk vědci odhadují na dva až tři roky. Uspání, nasazení sledovacího obojku i následné probuzení zvládl bez komplikací a krátce po půlnoci z místa odchytu sám odešel.
Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největší populace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde se pohybuje 60 až 80 dospělých rysů. Pro Moravský kras žije nejbližší rozmnožující se populace v Beskydech a Javorníkách, kde loni i předloni pět rysic vyvedlo mláďata.