Orla kamčatského, který je jedním z největších dravců světa, zahlédli o víkendu ornitologové u Přerova. Dravec je překvapil, tento druh v Evropě nežije, proto předpokládají, že orel unikl ze zoo nebo nějakému sokolníkovi.
Ornitologové viděli orla kamčatského v sobotu v polích nedaleko od Přerova. "Letěl kolem nás, poměrně blízko, dal se vyfotit. Těžko říct, kde bude dnes," uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
Mladý pták vypadal jako mladý orel mořský, ale díky fotodokumentaci jej ornitologové podle zobáku určili jako orla kamčatského. "To následně potvrdili i další odborníci a specialisté na dravce. Na Moravě jde o první pozorování tohoto druhu a v ČR o druhý výskyt. V roce 2015 byl orel kamčatský zjištěn v jižních Čechách," uvedl Šafránek.
V republice se podle něj chová v pěti zoologických zahradách, má ho také několik sokolníků. Ornitologové již zoo i chovatele kontaktovali a čekají na reakce, některé zahrady již potvrdily, že jim orel nechybí. "Pokud jej někde uvidíte, tak jej pokud možno vyfoťte a dejte vědět Moravskému ornitologickému spolku do Přerova na mosprerov@seznam.cz," vyzývá Šafránek.
Orel kamčatský má rozpětí křídel od dvou do dvou a půl metru a váží od pěti do devíti kilogramů. Samice jsou větší než samci. "Mladí ptáci jsou převážně černohnědí s ocasem, který postupně bělá v souvislosti s dospíváním. Jsou velmi podobní orlu mořskému, ale na rozdíl od něj mají výrazně žlutý zobák. Dospělí ptáci mají výrazné bílé zbarvení ocasu, nohou i v křídlech," řekl Šafránek. Orel kamčatský žije v Rusku a v Japonsku, jeho domovem je Kamčatský poloostrov, pobřeží Ochotského moře a Kurilské ostrovy.