Ostravská zoo utratila hrošici Katku, ohrožovala sokyni

Relax
25. 11. 2016 09:20
Na snímku z roku 2013 ostravská hroší rodinka. Samice Katka, samec Honza a jejich potomek Kvido.
Na snímku z roku 2013 ostravská hroší rodinka. Samice Katka, samec Honza a jejich potomek Kvido.

Hroší samice Katka žila v ostravské zoo 39 let a odchovala zde 22 mláďat. Komplikace přišly s příchodem nové, mladší samice z anglické zoologické zahrady. Po připojení ke stádu začala Katka svou sokyni fyzicky napadat a několikrát tak ohrozila její život. Převoz do jiné zoo nepřipadal v úvahu, proto se vedení zoo rozhodlo starou hrošici z chovatelských důvodů utratit.

Problémy s hrošicí Katkou, která se v ostravské zoo narodila v roce 1977 a od té doby zde žila, začaly poté, co do zoo dorazila zhruba tříletá hroší samice z anglické Zoo Whipsnade. Po příjezdu se samička seznamovala s novým prostředím a ostravskými hrochy přes kontaktní bariéru. Po dvou měsících ošetřovatelé pustili zvířata k sobě. I když kontakt mladé samice se samcem proběhl bez problémů, Katka svou mladší sokyni několikrát silně fyzicky napadla a ohrozila její život. Byla proto od nově vytvořeného páru oddělena.

Hroší samice jsou zvyklé na život ve stádě a není pro ně přirozené, aby žily samostatně. Převoz do jiné zahrady také nepřicházel v úvahu, a to především proto, že Katka žila v ostravské zoo celý svůj život a jen těžko by se dokázala zapojit do jiného stáda. Navíc transport by pro ni byl psychicky velmi náročný, a proto se nakonec ošetřovatelé rozhodli ji utratit.

Hrošice byla utracena počátkem listopadu. Zahrada upozornila, že zvíře bylo usmrceno v souladu se strategií Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. S usmrcením hrošice vzhledem ke komplikacím a pokročilému věku souhlasil i koordinátor evropského chovu hrochů obojživelných.

Za svůj život Katka porodila v ostravské zoo 22 mláďat a většina z nich se nyní úspěšně rozmnožuje. Vysoký počet potomků byl jedním z důvodů, proč nebylo Katce doporučeno dále se rozmnožovat. Proto zoo přivezla mladou a geneticky cennou samici, aby mohla v chovu hrochů obojživelných nadále pokračovat.

Zoo Ostrava vede od roku 2006 evropskou plemennou knihu pro hrochy obojživelné, které chová od roku 1967, a je v jejich chovu nejúspěšnější zoologickou zahradou v ČR. Hrocha má zahrada dokonce i ve svém znaku.

Autor: - vop -Foto: Facebook , Zoo Ostrava

Další čtení

Dílo Početí od Františka Kupky s vyvolávací cenou 85 milionů korun na předaukční výstavě Adolf Loos Apartment and Gallery, 20. března 2024, Praha.

Zatím nepřekonaný aukční rekord. Za obraz Početí Františka Kupky

Relax
21. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na koncert bluesrockového hudebníka Joe Bonamassa

Relax
21. 4. 2025

VÝHERCI: Soutěž o ekologické stavebnice BioBUDDi

Relax
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ