Počet nosorožců upytlačených v loňském roce v Jihoafrické republice poprvé od roku 2007 mírně klesl. Zatímco v roce 2014 zabili pytláci kvůli rohovině 1215 nosorožců, loni jich bylo 1175. Podle tamního ministerstva spravedlnosti stojí za úspěchem zejména vyšší ostraha národních parků.
Rok 2014 představoval s více než 1200 upytlačenými nosorožci dosavadní rekord. V roce 2007 přitom pytláci v Jihoafrické republice zabili jen 13 zvířat tohoto druhu, v následujícím roce 83.
Zatknout se loni podařilo celkem 317 pytláků proti 258 v roce 2014, uvedl ministr spravedlnosti Michael Masutha. Důvodem vyšší úspěšnosti je prý zvýšení ostrahy parků, ale i více kontrol na letištích a hranicích. Značná část pytláků podle něj pochází z Mosambiku, jedné z nejchudších zemí světa, která hraničí s jihoafrickým Krugerovým národním parkem, kde nosorožci žijí.
Na rozdíl od poklesu v Jihoafrické republice zaznamenaly okolní země jako je Namibie či Zimbabwe loni co do počtu upytlačených nosorožců prudký nárůst.
V JAR žije téměř 80 procent celosvětové populace nosorožců. Zhruba 18 tisíc jedinců patří k druhu tuponosých neboli bílých a kolem 2000 k druhu dvourohých neboli černých nosorožců.
Největším trhem pro nelegální obchod s nosorožčími rohy se v posledních letech stal Vietnam. Prášek z rohů se tam prodává v lékárnách nebo na internetu a kilogram stojí asi 60 tisíc dolarů (1,5 milionu Kč). To je třeba více než cena kokainu.